VR-DER’den Etiler Forumu’nda sunum

Dün akşam Etiler Forum’da serbest kürsüden sonra vicdani ret sunumu gerçekleştirildi. Vicdani Ret Derneği üyeleri avukat Davut Erkan ve Dernek eşbaşkanı Merve Arkun’un konuşmacı olarak sunumda vicdani ret ile ilgli bilgler verildi, dinleyenlerin soruları cevaplandırıldı.

Dün akşam Etiler Forum’da serbest kürsüden sonra vicdani ret sunumu gerçekleştirildi. Vicdani Ret Derneği üyeleri avukat Davut Erkan ve  Dernek eşbaşkanı Merve Arkun’un konuşmacı olarak sunumda vicdani ret ile ilgli bilgler verildi, dinleyenlerin soruları cevaplandırıldı.

Kadıköy’deki etkinik nedeniyle foruma katılımın önceki günlere düşük olsa da ktılanlarınmeraklı ve ilgili soruları konunun daha farklı açılardan da ele alınmasına vesile oldu.

İnsanlık tarihinde vicdani ret kavramının ilk belirdiği andan günümüze gelişimini ve bunun kişiler ve devletler tarafından nasıl yorumlandığı bilgisi ile söze başlayan Davut Erkan, bugün temel haklar arasında sayılan vicdani rettin ülkemizde hala kişileri sivil ölüme mahkum ettiği, iktidarların, toplumun itaat etme kültürünün devam etmesinden duydukları çıkarlar nedeniyle de zorunlu askerliğin reddi noktasının çözümsüzlüğe itildiği görüşünü aktardı.

Merve Arkun da bu topraklarda kadınların askere gitmesi gibi bir zorunluluk olmamasına rağmen, ordunun da beslendiği şiddet kültürünün bir kadın olarak kendisine taciz ve tecavüz olarak dönmesinden kaynaklı, bu egemen anlayışın reddi kararını verme sürecini anlatarak başta tüm kadınlar olmak üzere herkesin bu şiddet kültürünün parçası olmamak için vicdani ret açıklamaları çağrısında bulundu.

Dinleyicilerin ordudan biz de yakınıyoruz, ama güvenlik açısından gerekli olduğu durumlar da yok mu? gibi değerlendirmelerine de yanıt veren konuşmacılar, amaçlarının belli bir yerdeki belli bir orduyu karalamak ya da kötülemek olmadığını, ordulara gereksinim duyulan bir sisteme karşı oldukları yanıtını verdi.

Ayrıca, orduların yalnızca savaş durumunda dış tehditleri caydırıcı özelliği ile kişileri ikna ettiği, ama daha barış zamanında bile kışlalarda şüpheli olarak öldürülen onlarca asker olduğundan dolayı, savaşta da barışta da bu kurumun kendisini katliamlar üzerinden varettiği vurgulanarak, derneğin asıl çalışma alanlarından birinin de bu olduğu görüşü aktarıldı.

 

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org