Yahsan Çatak

2005 14 Mayıs-Yahsan Çatak-İZMİR “Başka bir dünyanın mümkünlüğünü sorguladığımda, bu dünyanın varolacağı gerçeğiyle yüzleştim. Vicdani ret hakkımı kullanmaya karar verdim. Başka bir dünyanın varolması mümkündür. Militarizmin ortadan kaldırılması mümkündür. Buna inandığım için, ölmenin-öldürmenin kutsandığı hiçbir yapıda yer almayacağım. Yeryüzünde yaşayan hiçbir canlıya düşmanlığım olmadığından, doğaya, topluma, düşman değilim, dostum. Yaşamak için öldürmek değil, yaşayarak yaşatmak

2005 14 Mayıs-Yahsan Çatak-İZMİR

“Başka bir dünyanın mümkünlüğünü sorguladığımda, bu dünyanın varolacağı gerçeğiyle yüzleştim. Vicdani ret hakkımı kullanmaya karar verdim. Başka bir dünyanın varolması mümkündür. Militarizmin ortadan kaldırılması mümkündür. Buna inandığım için, ölmenin-öldürmenin kutsandığı hiçbir yapıda yer almayacağım.
Yeryüzünde yaşayan hiçbir canlıya düşmanlığım olmadığından, doğaya, topluma, düşman değilim, dostum. Yaşamak için öldürmek değil, yaşayarak yaşatmak istiyorum. Bir anarşist olarak, parçalanmış bir dünya değil, sınırsız bir dünya için, kan-gözyaşının aktığı, acı çığlıkların yükseldiği bir dünya değil, sevgi ve özgürlük çığlıklarının yükseldiği bir dünya için vicdani retçiyim. Tüm canlıların özgürce yaşayabileceği bir dünya için, militarist kurum ve aygıtların ortadan kaldırılması için vicdani retçiyim. Ben silahsız bir dünya, ırk, din, cinsiyet ayrımının olmadığı, özgür bireylerin yaşayacağı bir dünya istiyorum.
Barışın, özgürlüğün, sevginin bir sesi de ben olmak için, birey olarak kendim militarizme asla hizmet etmeyeceğim. Onun suçlarına ortak olmayacağım.
Bu yüzden vicdani ret hakkımı kullanıyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org