Yapay zeka uzmanlarından BM’ye: Öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesi ve kullanımı yasaklansın

Birleşmiş Milletler’e gönderilen mektubun imzacıları arasında Tesla Otomibilleri’nin ve SapceX uzay programının CEO’su Elon Musk ile Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman da bulunuyor.

BM’ye ‘terminatör’ uyarısı

Foto: Samsung’un geliştirdiği SGR-A1 robotik silahı ateş etmek için kendi kararını alabiliyor
22 ağustos 2017
Yapay zeka uzmanları BM’ye mektup yazarak ‘öldürme yeteneği olan otonom robotların geliştirilmesi ve kullanılmasının yasaklanmasını’ istedi

YAŞAM – Yapay zekaya sahip silahların insanlık için tehlike oluşturduğu tartışması bu kez Birleşmiş Milletler’e taşındı. 26 ülkeden 116 yapay zeka uzmanı Birleşmiş Milletler’e bir mektup göndererek ‘öldürme yeteneği olan otonom robotların geliştirilmesi ve kullanılmasının yasaklanmasını’ istedi.

Mektupta, kendi başlarına karar alabilen silahların önceden tahmin edilemeyecek ölçüde gelişmelere neden olabileceği belirtildi. Kendi aldıkları kararla öldürme yetkisi kullanan makinelerin hacklenebileceği ve dünya çapındaki terörist gruplar ve despotlar tarafından kullanılabileceğine dikkat çekildi.

PANDORA’NIN KUTUSU AÇILIRSA
Mektup, “harekete geçmek için çok zamanımız yok. Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra onu kapatması zor olacak.” uyarısı ile sonlandırıldı.

ELON MUSK DA İMZACILAR ARASINDA
Birleşmiş Milletler’e gönderilen mektubun imzacıları arasında Tesla Otomibilleri’nin ve SapceX uzay programının CEO’su Elon Musk ile Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman da bulunuyor. Elon Musk geçtiğimiz hafta Twitter üzerinden verdiği mesajda “Yapay zeka güvenliğinden korkuyorsanız, korkmaya devam etmelisiniz. Çünkü Kuzey Kore’den daha riskli” demişti. Daha önce de Facebook, yapay zeka robotlarından iki tanesi kendi dillerini icat ettikten sonra onları kapatmıştı.

OTONOM SİLAHLAR KULLANIMA GİRDİ BİLE
Uzmanlar uyarsa da kendi başlarına karar alabilen robotik silahlar kullanılmaya başlandı. Güney Kore şirketi Samsung, ülkenin Kuzey Kore sınırına otonom bir silah yerleştirdi. SGR-A1 adlı sabit silah, otonom bir şekilde hedef tespit edip ateş etme yeteneğine sahip.

İngiltere’deki BAE Systems’in geliştirmekte olduğu Taranis adlı insansız hava aracı da otonom özelliklere sahip. Rusya ve ABD de otonom tank projesi üzerinde çalışıyor. (Artı Gerçek)

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org