Yemen’de ABD İHA’larına Tepki Sergisi

Sergide değişik yıllarda ve coğrafyalarda Amerikan askerlerinin dahil olduğu operasyon fotoğraflarının yanı sıra, Yemen’de yaşanan hava operasyonlarındaki sivil kayıplarla ilgili dokümanlar ve maketler de yer alıyor.

06 Şubat 2014 11:45

Sana’da açılan sergide ABD’nin Yemen topraklarında gerçekleştirdiği hava saldırıları ve sivil kayıplar protesto ediliyor.

 

 

Yemen‘in başkenti Sana’daki “Değişim Meydanı”nda, ABD’nin İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) Yemen topraklarında gerçekleştirdiği hava operasyonları ve sebep olduğu sivil kayıpların ptotesto edildiği sergi açıldı.

Sergide, ABD‘nin diğer İslam ülkelerindeki operasyonlarına ve Guantanamo hapishanesinde yaşandığı iddia edilen “işkence” görüntülerine de yer veriliyor.

Arap Uyanışı etkisinde Yemen‘de 2011 yılında başlayan halk ayaklanmalarının odağında olan “Değişim Meydanı” 2012 yılında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde sağlanan uzlaşı anlaşması ile muhalifler tarafından boşaltılmıştı.

2012 yılının Şubat  ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile meydandaki çadırların büyük bir kısmını boşaltan muhalifler, “pasif eylem” durumuna geçmişti. Yemen devrimi ile özdeşleşen ve Sana üniversitesi önünde kurulan çadırlar artık Husi guruplarca kullanılıyor.

Sergide değişik yıllarda ve coğrafyalarda Amerikan askerlerinin dahil olduğu operasyon fotoğraflarının yanı sıra, Yemen‘de yaşanan hava operasyonlarındaki sivil kayıplarla ilgili dokümanlar ve maketler de yer alıyor. – Sana

Kaynak: haberler.com

Daha fazla bilgi için:

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org