1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Sınır Kentlerinde Barış Zinciri, Kadıköy ve Hatay’da Miting

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin ortak basın açıklaması düzenleyerek Türkiye’nin birçok noktasında mitingler düzenleyeceklerini ve sınır kentlerinde barış zincirleri kuracaklarını belirterek katılım çağrısı yaptı.

Sendikalar 1 Eylül’de barış zinciri oluşturacak

25 Ağustos 2014
Sendikalar 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Türkiye’nin birçok noktasında miting düzenleyecekleri ve sınır kentlerinde barış zincirleri kuracaklarını belirtti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin ortak basın açıklaması düzenleyerek Türkiye’nin birçok noktasında mitingler düzenleyeceklerini ve sınır kentlerinde barış zincirleri kuracaklarını belirterek katılım çağrısı yaptı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB “1 Eylül Dünya Barış Günü”ne ilişkin, DİSK Genel İş Sendikası Genel Merkezi’nde ortak basın açıklaması düzenledi.

Toplantıya, KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Arzu Çerkezoğlu katıldı.

Ortak açıklamayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün kutlanmasının üzerinden 70 yıl geçtiğini ancak emekçi hakların 1 Eylül’ü kutlarken, başta Ortadoğu’da olmak üzere emperyalist güçlerin kan dökmekten vazgeçmediğini belirtti.

“Filistin’de, Suriye’de, Irak’ta, Rojava’da ve Şengal’de, tüm Ortadoğu’da insanlık kitlesel biçimlerde katledilirken, bizlerin kanın kırmızının gördüğü yerde, birileri petrolün siyahını, doların yeşilini görüyor.

“Akan gözyaşlarına rağmen Türkiye’de ırkçı, mezhepçi siyasette ısrar ediyor. Halkları birbirine düşman eden, en azından birbirinden uzaklaştıran bu siyaset ile seçim kazanmak, iktidar için akan kandan, ölen insanlıktan önemli görülüyor.

“Sorunları diyalog ve sağduyu ile çözmek yerine “terör ve güvenlik” eksenindeki yaklaşımında inat ediyor. Oyalama taktikleri ile demokratik bir çözümü, adil bir barışı istemediğini gösteriyor.”

Beko, emek ve melek örgütleri olarak, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin Türkiye’nin bir çok noktasında mitingler düzenleyeceklerini ve sınır kentlerinde barış zincirleri kuracaklarını belirterek herkese katılma çağrısı yaptı.

* Haber fotoğrafı temsilidir.

imctv

31 Ağustos Pazar günü saat 17.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda miting

Şiddet, tecavüz, katliam ve savaşa karşı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm kadınlar alanlara çıkacak – firatnews.com

Suriye Savaşı’nı üç yıldır doğrudan hisseden Hatay’da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yapıldı – sendika.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org