130 Günlük Tutukluluktan Sonra, İsrail Ordusu Vicdani Retçi Tamar Alon’u Serbest Bıraktı

Geçiğimiz ay, 13 yıldır ilk defa, İsrail ordusu işgalde yer almak istemeyen birisinin vicdani retçi statüsünü tanıdı. Bu kararla Tamar Ze’evi 118 gün askeri hapishanede tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

06.04.2017 — Yael Marom
İsrail ordusu (IDF), askeri hapishanede 130 gün tutuklu kaldıktan sonra vicdani retçi Tamar Alon’u zorunlu askerlikten muaf tuttuğunu açıklayarak 5 Nisan Çarşamba günü serbest bıraktı. Alon, askere gitmeyi reddettiği altı dönem boyunca tutuklu kaldı. Eğer askere gitmiş olsaydı, bu sürenin Filistin halkına yapılan baskıya katkı sağlamış olacağını söyledi. Tamar Alon daha önceden askerlik hizmeti yerine alternatif bir sivil hizmet yapmak istediğini belirtmişti, ancak ordu bu talebi reddetmişti.

Alon hapishaneden çıktığında askerlikten de muaf olmasıyla birlikte şu açıklamayı yaptı: “Benim ödediğim bedel; her gün temel hakları ihlal edilen ve özgürlüklerini benim geri almış olduğum gibi, henüz geri alamamış olan milyonlarca Filistinli’nin 50 yıldır ödemekte olduğu bedelin yanında çok küçük bir bedeldir.”

“Bundan böyle, sivil toplumun bir parçası olarak adil bir toplum için ve işgalin son bulması için mücadele etmeye devam edeceğim. İçlerinde Atalya Ben-Abba’nın da bulunduğu, hapishanedeki arkadaşlarımın ve kardeşlerimin de benim gibi bir an önce özgürlüklerine kavuşabilmelerini istiyorum.”

İsrail Milletvekili Zehava Galon, Tamar Alon’un serbest bırakılma sürecini takip etti. Bu amaçla geçen hafta Alon’u askeri hapishanede ziyaret etti. Tamar Alon’un, asker adaylarının askerlik hizmeti için “elverişliliğine” karar veren bir komite tarafından dinleneceği tarih ile ilgili hapishane komutanıyla görüştü.

Alon, komite karşısına 2 Nisan Pazar günü çıktı. Komite Alon’un serbest bırakılmamasına karar vermiş olsa da, yüksek rütbeli bir komutan yine de Alon’un (uzun süre tutuklu kalanlara genellikle yapıldığı şekilde) “elverişsizlik ve özellikle kötü davranışlar” sebepleriyle salıverilmesini emretti. Bir yıl kadar önce de vicdani retçi Tair Kaminer 155 günlük tutukluluktan sonra aynı sebeplerle serbest bırakılmıştı.

Geçiğimiz ay, 13 yıldır ilk defa, İsrail ordusu işgalde yer almak istemeyen birisinin vicdani retçi statüsünü tanıdı. Bu kararla Tamar Ze’evi 118 gün askeri hapishanede tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Aynı komite o zaman Tamar Alon’a, vicdani reddinin bireysel kaygılara dayanmaktan ziyade bir sivil itaatsizlik eylemi olduğu gerekçesiyle vicdani retçi statüsü vermeyi kabul etmemişti.

Şu an tutuklu bulunan başka bir vicdani retçi Atalya Ben-Abba’nın tutukluluğu ise 50 günü geçti. Önümüzdeki günlerde İsrail ordusuna katılmayı tekrar reddetmesi ve tutukluluk süresinin uzatılması bekleniyor.

Geçen sene birkaç vicdani retçi işgalde yer almayı reddettikleri için İsrail’de askeri hapishanede tutuklu kaldılar. Ayrıca geçtiğimiz sonbaharda Etiyopya asıllı İsrail ordusu yedek askerleri, halklarına karşı uygulanan polis baskısı ve ayrımcılığa çözüm getiriline kadar ordudaki zorunlu yedek askerlik görevlerini yapmayacaklarını duyurdukları bir mektup yayınladılar. Diğer vicdani retçiler ise halka açık bildiri yayınlamadan, başka yollarla askerlik hizmetinden ve tutukluluktan kaçınıyorlar.

Yael Marom, İsrail’deki Just Vision’un halkla ilişkiler müdürüdür ve bu makalenin İbranice’de yazılmış orijinal versiyonunun yer aldığı Local Call’un editörlerindendir.

Çeviri: VR

Kaynak: https://972mag.com/after-130-days-in-prison-idf-frees-conscientious-objector-tamar-alon/126427/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org