15 Temmuz darbe girişiminden bu yana kayıp erlerin sayısı bilinmiyor

Darbe girişimi gecesi daha 4 günlük asker olan Muhammed Köse’nin ailesi, 18 gündür kayıp çocuklarının ölüm haberini aldı. Şimdiye kadar İnsan Hakları Derneği’ne 30’a yakın aile kayıp ihbarında bulundu.

Türkiye genelindeki kayıp er ve erbaş sayısı bilinmiyor

4 Ağustos 2016
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana birçok asker ailesi kışlaların, cezaevlerinin, hastanelerin önünde yatıp kalkıyor. Aileler, günlerdir haber alamadıkları çocuklarının hayatta olup olmadığını öğrenmek istiyor. Darbe girişimi gecesi daha 4 günlük asker olan Muhammed Köse’nin ailesi, 18 gündür kayıp çocuklarının ölüm haberini aldı. Acılı aile şimdi de ölen çocuğunu taşıyacak bir cenaze aracı, kabul edecek bir mezarlık arıyor.

İMCTV

**

30’a yakın er ve erbaştan 19 gündür haber alınamıyor

3 Ağustos
15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan er ve erbaşlardan bazılarının akıbeti hala belli değil. Gözaltına alınan er ve erbaşların birçoğu serbest bırakıldı ancak şimdiye kadar İnsan Hakları Derneği’ne 30’a yakın aile kayıp ihbarında bulundu.
Haber: Gülfem Karataş

İMCTV

**

Ailesi, Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu 2’inci sınıfta okuyan Murat Tekin’in cesedini darbe girişiminden tam 12 gün sonra bulabildi. Harbiyelinin otopsisi: Darp, kesici alet yarası, boğulma – Diken

**

Denizlili Asker Kayıp

Denizli’li kayıp askerin ailesi perişan durumda bulunuyor. İstanbul’da başlayan darbe girişimi esnasında, İstanbul’da asker olan Denizli’li Ahmet Kocabıyık’tan haber alınamıyor. Ailesi evladına sahip çıkmak için İstanbul’a gitti.

Gözaltına alınma işlemlerinin ardından Denizli’li ailelerde hemen telefonlara koştu. İstanbul’da askerlik görevini yerine getiren çocuklarından bilgi almaya çalışan ailelerden biri vardı ki oğulları hakkında gözaltına alındı denilmesine rağmen, oğullarına telefonla ulaşamadılar.

Bu yüzden baba Halil Kocabıyık ve anne Sevgi Kocabıyık, İstanbul’da askerlik görevini yerine getiren oğulları Ahmet Kocabıyık’tan haber alamayınca İstanbul’a gitti.
Usta birliğini Tankçı olarak yapan Ahmet Kocabıyık, Atatürk Havalimanında gözaltına alınan askerlerin arasında olduğu iddaa edildi.

Askerin ailesi İstanbul’da olup oğullarına ulaşmaya çalışsa da, hiç bir yerden bilgi alamadılar. Çocuklarının akıbetinden endişelenen aile ve diğer aileler için bekleyiş sürüyor.

Türkiye’de dün geceden bu yana hareketli saatler yaşandı. 12 Eylül 1980 darbesinden tam 36 yıl sonra, TSK’da emir-komuta zinciri dışında bir grup rütbeli asker darbe girişiminde bulundu.

Gözaltına alınma işlemlerinde 5 General ve 29 Albay görevden alındı. Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda 2 bin 839 kişi göz altına alındı.

Denizlimiz.net

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org