“150’ye yakın askerlik şubesini kapattık, hepsi de kapatılabilir”

Ömrünüzde bir sefer bile askerlik şubesine gitmeden askerlik hizmetini tamamlarsınız. Dolayısıyla diyoruz ki vatandaş devletin memuru ile muhatap olmasın. Vatandaş gelip de askerlik şubesinde beklemesin.

Yılmaz: Türkiye Genelindeki Bütün Askerlik Şubeleri Kapatılabilir

31 Temmuz 2014 16:43 CİHAN
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 150’ye yakın askerlik şubesini kapattıklarını belirterek, “Türkiye genelindeki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 150’ye yakın askerlik şubesini kapattıklarını belirterek, “Türkiye genelindeki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Yani hizmet aksamaz. Ömrünüzde bir sefer bile askerlik şubesine gitmeden askerlik hizmetini tamamlarsınız. Ön yoklamayı kaldırdık, son yoklamayı kaldırdık, yedeklik yoklaması da vardı, biz onu da kaldırdık.” dedi.

Kara yolu ile Sivas’tan Erzincan’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Erzincan Valiliği’ni ziyaret etti. Bakan Yılmaz’ı, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Ak Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Ak Parti İl Başkanı Burhan Çakır ve kurum müdürleri karşıladı. Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir’den, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Yılmaz, askerlik şubelerinin kapatılması ve İsrail ile Filistin arasında yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2011’den sonra bu göreve geldikten sonra 150’ye yakın askerlik şubesini kapattıklarını ifade etti. Bakan Yılmaz, şunları ifade etti: “Bir hususu çok daha net söyleyeyim; şu andaki Türkiye genelindeki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Yani hizmet aksamaz. Niye aksamaz? E-Devlet üzerinden bir şifre alınması kaydıyla yani bu Ağustos celbinde de başlattık, internete girersiniz hangi askerlik şubesine sevkinizin yapıldığını öğrenirsiniz, ondan sonra o sevk için size bir yolluk ücreti ödenir, o yolluk ücretinizin de hangi postaneye veya hangi bankaya yatırıldığını da öğrenebilirsiniz. Ömrünüzde bir sefer bile askerlik şubesine gitmeden askerlik hizmetini tamamlarsınız. Dolayısıyla diyoruz ki vatandaş devletin memuru ile muhatap olmasın. Vatandaş gelip de askerlik şubesinde beklemesin. Biz ön yoklamayı kaldırdık, son yoklamayı kaldırdık, işte herkes bilir ki çağ dışı, nerede olduğunuzu bildiren yedeklik yoklaması da vardı biz onu da kaldırdık. Neden? Mernis sistemine geçildikten sonra adrese kayıtlı nüfus sistemine, zaten vatandaşın nerede olduğunu sen biliyorsun. Devletin bir bildiğini, bir kuruluşu vatandaştan, eskiden öyleydi. Benim ikametgahım buradadır diye bir dilekçe ile mutlaka askerlik şubesine başvurmam lazımdı, eğer başvurmazsam onda da bakaya işlemi gibi para cezası geliyordu. Şimdi hamd olsun, bunların hepsi kaldırıldı, internet üzerinden bir sefer bile ömründe askerlik şubesine gitmeden askerliği tamamlamak mümkün.”

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org