19 yaşındaki İsrailli Vicdani retçi, 56 gün hapishanede kaldıktan sonra serbest bırakıldı

Vicdani retçi Hallel Rabin, 20 Kasım’da vicdani ret başvurusunu değerlendiren kurulun ‘pasifizm gerekçesiyle askerlik hizmetinden muaf tutulma talebini kabul etmesi üzerine’ serbest bırakıldı.

İsrailli vicdani retçi serbest: Şiddet ve baskıya dayalı bir sisteme katılmak istemiyorum

Orduda görev yapmayı reddettiği için ağustos ayından bu yana dört kez hapse atılan ve cezaevinde 56 gün geçiren İsralli vicdani retçi Hallel Rabin serbest bırakıldı. Rabin, ‘özü şiddet ve baskıya dayalı bir sisteme katılmayı reddettiğini’ aktardı.

02 Aralık Çarşamba 2020
DUVAR – İsrail ordusuna katılmayı reddettiği için ağustos ayından bu yana dört kez hapse atılan ve cezaevinde 56 gün geçirdikten sonra serbest bırakılan 19 yaşındaki vicdani retçi Hallel Rabin, ‘özü şiddet ve baskıya dayalı bir sistemin parçası olmayı reddettiğini’ söyledi. Rabin, “15 yaşımdan bu yana şiddet politikalarını desteklemek istemediğimi biliyorum” dedi.

Cezaevinde 56 gün geçiren Rabin, 20 Kasım’da vicdani ret başvurusunu değerlendiren kurulun ‘pasifizm gerekçesiyle askerlik hizmetinden muaf tutulma talebini kabul etmesi üzerine’ serbest bırakıldı. Tel Aviv merkezli +972mag internet sitesine konuşan İsrailli vicdani retçi, sistemin değişmesi gerektiğine inandığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “[Cezaevinde kaldığım süre boyunca] Hikayemi duymayan tek bir asker bile yoktu. Komutanlar bile ilgi gösterdi. Kararımı takdir ettiğini söyleyen ve hatta beni öven bir memur vardı. Bu, hayatımın en önemli sohbetlerinden biriydi; sistemin içinden biri ne yaptığımı anladı ve bunu takdir etti.” (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org