“2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkaracak bir askerlik sistemi getireceğiz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “en iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘tek tip askerlik’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tek tip askerliğe ilişkin ‘Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor.’ dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda soruları cevapladı.

Bakan Akar, tek tip askerliğe ilişkin “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngürülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin.” diye konuştu.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası’na konuk olduğunda yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili konuşmuştu: İşte o açıklama:

“Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz.

Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.”.

Kaynak: Hürriyet

**

‘Tek tip askerlik’ taslağı: 3 ay zorunlu, 6 ay bedelli

2 Kasım 2018 09:21
HABER MERKEZİ – Bakan Hulusi Akar’ın yeni askerlik sistemine ilişkin yaptığı açıklamalara göre ‘tek tip askerlik’ gündemde. Söz konusu taslağa göre zorunlu askerliğe tabi olanlar 9 ay boyunca askerlik yapacak. Ancak bunun 3 ayı zorunlu, 6 ayı ise bedelli olabilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dün yaptığı yeni askerlik sistemine ilişkin açıklamaların hemen ardından ‘tek tip askerlik’ gündeme geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ‘tek tip askerlik’ taslağı ise Türkiye gazetesi tarafından servis edildi.

Söz konusu taslağa göre, zorunlu askerliğe tabi olanlar 9 aylık ‘tek tip askerlik’ yapacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek.

Bu bedelin ne kadar olacağı ise her yıl yeniden belirlenecek.

Gazetenin aktardığı taslakta, doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirileceği de belirtildi.

Taslağa göre, hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklarından alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak.

Akar’ın yeni askerlik sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, dün yaptığı açıklamada çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” demişti.

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org