2014’de Almanya’nın silah ihracatında yüzde 22’lik gerileme kaydedildi

İhraç edilen silah bedeli son 7 yılın en düşük seviyesine indi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, silah satışlarını daha sıkı denetleyeceklerini açıklamıştı.

Almanya’nın Silah İhracatı Azaldı

24 Haziran 2015 Çarşamba 15:15
Almanya’nın silah ihracatında gerileme kaydedildi.

Almanya’nın silah ihracatında gerileme kaydedildi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel’in dün Bakanlar Kurulu’na sunduğu ‘2014 Savunma Ürünleri İhracat Raporu’na göre geçtiğimiz yıl silah ihracatının toplam değeri 3,97 milyar Euro’yu buldu. Böylece 5,85 milyar Euro’luk savunma ürünleri ihracatı yapılan 2013 yılına kıyasla yüzde 22’lik gerileme kaydedildi ve ihraç edilen silah bedeli son 7 yılın en düşük seviyesine indi. Hıristiyan Demokratlarla Büyük Koalisyon kurulduğu dönemde Gabriel, silah satışlarını daha sıkı denetleyeceklerini açıklamıştı.

Gabriel geçen yıl tanıttığı raporda rekor silah ihracatını ise bir önceki hükümetin satışlarından kaynaklandığını belirtti. Raporda dikkat çeken konu ise tank, denizaltı ve savaş uçağı gibi kalemlerde ihracatın ikiye katlanarak 1,8 milyar Euro’ya ulaşması oldu.

En çok silah ise bir önceki yılda olduğu gibi İsrail’e ihraç edildi. İsrail’e 600 milyon Euro’luk silah ihraç edilirken, Suudi-Arabistan’a 209 milyon Euro’luk silah satış izni verildi. Irak’a 86 milyon Euro, Mısır’a ise 23 milyon Euro’luk silah satıldı.

http://www.haberler.com/almanya-nin-silah-ihracati-azaldi-7446512-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org