Ukrayna savaşı, Alman silah tekeli Rheinmetall’e 9.1 milyar dolarlık rekor bir sipariş getirdi

Alman hükümetinden aldığı sipariş kapsamında Rheinmetall; Alman Ordusu, Ukrayna ve diğer müttefiklerin stoklarını dolduracak 155mm’lik obüs mühimmatı üretimi gerçekleştirecek.

Rheinmetall’e 155mm için 9.1 milyar dolarlık tarihi sipariş

24 Haziran 2024
Alman Rheinmetall şirketi, 155mm obüs mühimmatı üretimi için 9.1 milyar dolarlık rekor bir sipariş aldı. Şirket, tarihinin en yüksek tutara sahip sözleşmesini imzaladı.

Alman üretici Rheinmetall bugün şirket tarihinin en büyük siparişini aldı. Alman hükümetinden aldığı sipariş kapsamında Rheinmetall; Alman Ordusu, Ukrayna ve diğer müttefiklerin stoklarını dolduracak 155mm’lik obüs mühimmatı üretimi gerçekleştirecek.

Sipariş kapsamında mühimmat teslim edilecek ülkeler arasında Hollanda, Estonya ve Danimarka da yer alıyor.

Rheinmetall ayrıca, “Almanya’da Unterluess’te (Aşağı Saksonya) inşa edilmekte olan yeni mühimmat fabrikasının başlangıç aşamasında kapasite kullanımını sağlamak için çerçeve sözleşmeden bir ilk çağrı sözleşmesi yapıldı. Yeni mühimmat tesisinin, ikinci yılından itibaren 100.000 adet mühimmat üretmesi ve daha sonra yılda 200.000 kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Rheinmetall, 155mm siparişi için kovan, tapa, patlayıcı ve sevk yükünü kapsayan “tüm değer zincirinin” Aşağı Saksonya tesisinde üretileceğini belirtti. Şirket, 2025’ten itibaren Almanya, İspanya, Güney Afrika, Avustralya ve Macaristan’daki üretim tesislerinde yılın 700.000 top mermisi ve 10.000 ton barut üretme planı bulunduğunu açıkladı.

Üretimi arttırma çabası, Avrupalı ve ABD’li topçu üreticilerine yoğun talep yaratmaya devam eden Ukrayna savaşından kaynaklanıyor. Rheinmetall’in üretim hedefleri, Washington’un 2025’te ayda 100.000 adet 155mm mermi üretimini hedeflemesi nedeniyle ABD planlarının bir miktar gerisinde kalıyor. Bu hedefe ulaşma yolunda ABD Ordusu mayıs ayında Mesquite, Teksas’ta üretim tesisini açtı.

ABD Dışişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından 7 Haziran’a kadar geçen sürede ABD Savunma Bakanlığı Kiev’e üç milyondan fazla 155 mm’lik top mermisi sağladı.

Kaynak: savunmasanayist.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org