2017’de savaşa ve militarizme karşı gerçekleştirilen etkinlikler

Bu yıl WRI (Uluslararası Savaş Karşıtları)’nın savaşa ve sebeplerine karşı yaptığı ve militarizmden mağdur olanlara destek olmak için yaptığı güzel çalışmaları sizlere sunmayı düşündük.

2017’de savaş karşıtlığı

18 Aralık 2017

Sevgili dostlar,

Bu yıl Uluslararası Savaş Karşıtları’na vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederiz.
WRI ağının bu sene içinde savaşa ve sebeplerine karşı yaptığı ve militarizmden mağdur olanlara destek olmak için yaptığı güzel çalışmalar için biraz zaman ayırmayı düşündük.

Daha güçlü ağlar
Eylül ayında konseyimiz toplandı ve WRI’nin gelecekte yapacaklarını planlamanın yanı sıra, Londra’da düzenlenen silah fuarı DSEI’ye karşı yapılan eylemlere katıldı. Fuarın kurulma aşamasını ciddi anlamda ertelemeyi başardık (fotoğrafta iki üyemizin giriş yolunu bloke ederek araçların içeri girmesini engelledikleri görülüyor) ve ana akım medyanın önemli miktarda ilgisini çektik. Yerel eylemciler, WRI’nin eylemlere katılımını ‘memnuniyetle karşıladıklarını’ ve ‘verdiğimiz yaratıcı enerjinin çok takdir edildiğini’ söylediler.

Kasım ayında; RAMALC – Latin Amerika ve Karayipler Antimilitarist Ağı – Paraguay’da toplandı. Ayrıca dünyanın her yerinden çok sayıda üyemiz, medya röportajları ve sokak eylemleri gibi aktiviteleri de içeren dördüncü Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Eylem Haftası’na katılım gösterdi.

Yeni kaynaklar
Bahar aylarında, -WRI’nin şiddetsizlik üzerine tüm kaynaklarına kolayca ve ücretsiz erişim olanağı tanıyan inanılmaz bir kaynak olan- Empowering Nonviolence’ı bulunduran yeni web sitemizi yayına aldık. (bulabileceğiniz en güzel antimilitarist web sitesi olarak tanımlanıyor) Şu an için 14 dilde içerik mevcut. (Şiddetsiz Kampanyalar El Kitabı’nın Temmuz’da yayımlanan Fransızca versiyonu dahil)

Bu yıl, silah ticareti ve savaş tacirlerine karşı yaptığımız kampanyalarla ilgili güncellemeleri aylık olarak ele aldığımız Savaş Tacirleri Haberleri’ni yayınlamaya başladık. Buradan Savaş Tacirleri Haberleri’ne ve diğer yayınlarımıza abone olabilirsiniz.

Öldürmeyi reddedenlere destek vermek
Öldürmeyi Reddetme Hakkı programımız başkalarıyla da beraber çalışarak Ekim ayında Brüksel’de yüksek-seviye bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda, Eritre’deki süresiz askerlik de dahil olmak üzere militarizmden kaçanlara en iyi nasıl destek olunabileceği ele alındı. Toplantı sonucunda, Eritre’deki militarizme karşı ve ülkeyi terk etmeye zorlanan insanlara yardım etmek için mücadele edecek bir insan ağı kuruldu.

Sadece birkaç hafta önce Barış Tutsakları Günü’nde, barış için yaptıkları çalışmalardan dolayı hapiste olan bazı tutukluların isimlerini yayınladık ve dünyanın her yerinden insanlar bu kişilere mektuplar yazdılar. Bu sene dünyanın her yerindeki vicdani retçiler ile ilgili gelişmeleri sayfamızda paylaşmaya devam ettik ve birçok ülke üzerine raporlarımızı Dünya Zorunlu Askerlik ve Vicdani Ret Araştırması’nda güncelledik.

İleriye bakış
Askere gitmeyi reddettikleri için 400’den fazla kişinin tutuklandığı Güney Kore’ye odaklanacağımız, ayrıca cinsiyet ve gençliğin militarizasyonu üzerine Şubat ve Mart aylarında Avrupa’da ve Asya’da yapılacak olan toplantıları ele alacağımız 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü’ne hazırlanmaya şimdiden başladık. Bu toplantıların sonuçları hakkında bilgi almak için gençliğin militarizasyonu üzerine web sitemizi inceleyiniz. antimili-youth.net

Ayrıca 2019 yılında Kolombiya’da yapılacak olan bir sonraki Uluslararası Genel Kongre için de planlar yapmaya başlıyoruz.

Gelecek yıllarda karşılaşacağımız zorlukların ve şu anda savaşa ve baskılara maruz kalanların yaşadıkları dehşetlerin varlığında, sizlerle birlikte demilitarize bir gelecek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Yaptığımız çalışmalar düzenli yapılan bağışlar ile mümkün oluyor. Siz de düzenli bağış yapan kişilerden olmayı düşününüz.

Yeni yılda mutluluklar diliyoruz.
Uluslararası Savaş Karşıtları’ndan Andrew, Hannah ve Semih.

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org