47 Yaşındaki Vicdani Retçi Ersan Uğur Gör’e 5 Ayrı Suçlamayla Toplamda 16 Ay 20 Gün Ceza Verildi

47 yaşındaki vicdani retçi Ersan Uğur Gör’e Sakarya 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 5 ayrı ceza verildi. Vicdani retçi Ersan Uğur Gör’e toplamda 16 ay 20 gün ceza verilerek adli para cezasına çevrildi ve toplamda 15.000,00 TL adli para cezası verilmiş oldu.

47 yaşındaki vicdani retçi Ersan Uğur Gör’e Sakarya 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 5 ayrı ceza verildi. Vicdani retçi Ersan Uğur Gör’e 1 kez 6 ay 20 gün, 2 kez 3 ay 10 gün ve 2 kez 1 ay 20 gün olmak üzere toplamda 16 ay 20 gün ceza verilerek adli para cezasına çevrildi ve toplamda 15.000,00 TL adli para cezası verilmiş oldu.

Mahkeme, Ersan Uğur Gör’ün “aynı suçu işlemeyeceği yönünde pişmanlığı bulunmadığı” gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermedi.

Dava kapsamında Ersan Uğur Gör bir önceki duruşmalarda “19 yıl önce vicdani reddimi açıkladım. Ben her zaman resmi ikametgahımda yaşadım. Kaçmadım ve saklanmadım. Yoklama kaçağı statüsünü kabul etmiyorum. Ben bir vicdani redciyim.” diyerek savunmasını gerçekleştirmişti. Dava kapsamında her ne kadar yazılı savunma yapılmış olsa da Ersan Uğur Gör’ün avukatı Gökhan Soysal, duruşmalarını gerekçe göstererek duruşmanın ertelenmesini istemişti. Mahkeme, Soysal’ın talebi doğrultusunda karar vermeden dosya hakkında karar verdi. Avukat Soysal, savcılık mütalaasına karşı beyanlarının alınmadığı kararla birlikte savunma haklarının kısıtlandığını belirterek kararın bu nedenle bozulacağını inandığını söyledi.

Vicdani retçi Ersan Uğur Gör’ün idare mahkemeleri önünde vicdani retçi olduğu için askerlik yükümlüsü sayılamayacağına ilişkin görülmekte olan davaları devam ediyor.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org