ABD Senatosu, Türkiye’ye F-35 dahil yeni nesil silahların satışını yasakladı

ABD Senatosu, Türkiye’ye savaş uçağı F-35 ile Chinook tipi ağır nakliye helikopteri gibi savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklayan tasarıyı kabul etti.

Türkiye’ye silah satışını yasaklayan tasarıya onay

19 haziran 2018
ABD Senatosu, Türkiye’ye savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklayan tasarıyı kabul etti.

ABD Senatosu, Türkiye’ye savaş uçağı F-35 ile Chinook tipi ağır nakliye helikopteri gibi savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklayan tasarıyı kabul etti.

ABD’li senatörlerden James Lankford ile Jeanne Shaheen, Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması nedeniyle geçtiğimiz aylarda bütçe tasarısına silah satışını yasaklamayı öngören bir maddenin eklenmesini sağlamıştı.

Tasarının yasalaşmasından sonra 60 gün içinde Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanı’na danışarak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere dair Kongre’nin ilgili komitelerine kapsamlı bir rapor sunması talep edildi.

Senato, Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) 2019 mali yılı için 716 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını öngören “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen tasarıyı 10’a karşı 85 oyla kabul etti.

2019 mali yılında Pentagon’a 716 milyar dolarlık bütçe öngören tasarıya, Temsilciler Meclisi’nin ardından Senatoda da ezici çoğunlukla onay verildi.

Bütçe detayında ise Pentagon’a 617,6 milyar dolar temel bütçe, 68,5 milyar dolar Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar, 21,6 milyar dolar Enerji Bakanlığı’nın savunma bağlantılı programları ve 8,2 milyar dolar savunma bağlantılı diğer harcamalar olmak üzere toplam 716 milyar dolar ayrıldı.

Bütçe tasarısında sonradan yapılan bir düzenlemeyle Amerikan kurumlarının Çinli ZTE ve Huawei firmalarından ürün satın almasını engellemeye yönelik bir madde de eklendi.

TÜRKİYE’YE F-35 SATIŞINA ENGEL

Tasarının Türkiye ile ilgili bölümünde ise “Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği” ve “Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın salıverilmesi gerektiği” iddia edildi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının ABD ile Türkiye arasındaki ortak silah sistemlerini geliştirmeyi olumsuz etkileyebileceği öne sürüldü ve bu adımın NATO’daki ortak çalışabilirliği etkileyebileceği savunuldu.

Tasarıda söz konusu gerekçelerden dolayı F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye’ye satılmasının bloke edilmesi gerektiğini öngören bir bölüm de yer aldı.

Bu tasarının yasalaşmasından sonra 60 gün içinde Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanı’na danışarak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere dair Kongre’nin ilgili komitelerine kapsamlı bir rapor sunması istendi ve bu rapor tamamlanmadan Pentagon’un Türkiye’ye Kongre’nin onayına tabi herhangi bir dış silah satışına onay veremeyeceği sınırlaması getirildi.

Tasarının onay için ABD Başkanı Donald Trump’ın masasına gelmeden önce Konferans Komitesi olarak bilinen ortak bir komisyonda tek yasa tasarısı haline getirilmesi gerekiyor.

Mayıs ayı sonunda Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen bütçe tasarısında da benzer şekilde Türkiye ile ilgili olarak S-400 füze savunma sistemleri ve F-35 savaş uçağı ile ilgili bölümlere yer verilmişti.

“SİLAHLARIN TÜRKİYE’YE SATILMASI RİSKLİ”

Tasarının Türkiye bölümünü hazırlayan senatörlerden James Lankford, Senato’dan tasarıyı kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı. Lankford, geçtiğimiz haftalarda söz konusu tasarıyla ilgili, Türkiye’nin rahip Brunson’u keyfi şekilde cezalandırdığını ileri sürerek, “ABD’nin yeni nesil silahlarının Erdoğan rejimine satışı oldukça riskli” demişti. (Euronews)

Kaynak: Artı Gerçek

**

Başbakan’dan ABD’ye F-35 tepkisi: Türkiye alternatifsiz değil

19 haziran 2018
Binali Yıldırım ABD Senatosu’nun Türkiye’ye savaş uçağı F-35 gibi yeni nesil silahların satışını yasaklayan kararına tepki gösterdi.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Senatosu’nun Türkiye’ye savaş uçağı F-35 ile Chinook tipi ağır nakliye helikopteri gibi savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklayan tasarıyı kabul etmesine ilşkin konuştu.

İzmir’de konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Karar talihsiz bir gelişme, Türkiye alternatifsiz değil. ABD Senatosu’nun böyle bir teşebbüste bulunması esef verici. Bu teşebbüsler stratejik ortaklık ruhuna aykırı” dedi.

ABD Senatosu F-35’leri Türkiye’ye teslimatını geçici olarak durdurmak isteyen tasarıyı onaylamıştı. Ancak bu nihai karar değil.

Senatodan geçen yasaya göre F-35 savaş uçakları ancak Türkiye’nin NATO ittifakına tehdit oluşturmadığının ABD Başkanı Donald Trump tarafından tescil edilmesi halinde teslim edilebilecek. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Artı Gerçek

**

ABD Senatosu’nun kararının ardından: Pentagon’dan F-35 açıklaması

20 Haziran 2018 10:02
HABER MERKEZİ – ABD Senatosu’nun Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışına şerh koyan kararının ardından Pentagon’dan yapılan açıklamada ilk uçağın teslimi için yarın tören düzenleneceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), iki F-35 savaş uçağının Türkiye’ye resmi olarak teslim edileceğini açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, “Lockheed Martin, 21 Haziran Perşembe günü Fort Worth’da Türkiye için bir açılış töreni düzenleyecek ve uçaklar ilk aşamada Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne geçecek. Türk F-35 pilotları ve bakım görevlileri, Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve yakında uçuş eğitimlerine başlayacaklar” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın, Senato’nun aldığı karar hakkında yorum yapmayacağını da belirten Andrews, “Türkiye, NATO’nun en önemli müttefiklerinden ve 2002’den bu yana F-35 programının uluslararası katılımcılarından biridir” diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında önceden yapılmış protokol, ilk iki F-35’in 21 Haziran’da törenle imzalanacak tutanakla kağıt üzerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesini öngörüyor. Plana göre uçakları teslim alacak pilotların eğitiminin tamamlanmasından sonra uçaklar sonbaharda Türkiye’ye gelecek.

Senato onay vermemişti

ABD Senatosu F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını engelleyebilecek bir kanun tasarısını önceki gün 10’a karşı 85 oyla onaylamıştı. Senato’dan geçen kanunun Temsilciler Meclisi’nde de onaylanması halinde 100 adet F-35’in Türkiye’ye satışına ilişkin anlaşma askıya alınabilir.

ABD Senatosu’nun aldığı karara ilişkin açıklama yapan Başbakan Yıldırım, kararın stratejik ortaklık ruhuna aykırı olduğunu söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Bu çok kapsamlı, taraflı bir proje. Öyle ‘Ben istedim iptal ettim’ veya ‘Türkiye’yi çıkarmak istiyorum’ olmaz” demişti.

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org