ABD’li Sikorsky’nin Türkiye’de üreteceği helikopterin proje bedeli 8 milyar dolar

“Bu rakam sadece kontrata bağlananları içeriyor. Siparişlerin artması halinde rakam iki katına kadar çıkabilir”

Sikorsky, Helikopterlerini Türkiye’de Üretip Ortadoğu’ya Satacak

25 Eylül 2014 Perşembe 16:39
ABD’li Sikorsky, bölgesel merkez seçtiği Türkiye’de üretim yapıp Ortadoğu ve Afrika’ya ihracat yapmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Genel Maksat Helikopteri ihalesini kazanan ABD’li helikopter üreticisi Sikorsky Aircraft’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Başkan Yardımcısı Anand Stanley, Eylül ayı başında Türkiye ofislerini Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin merkez üssü haline getirdiklerini ve bu bölgeye ihracatı Türkiye üzerinden yapmaya başlayacaklarını söyledi.

Havacılık Fuarı Air Show’da Stanley, “Pakistan’dan Afrika’ya kadar bölgedeki tüm ülkelerin merkezi Türkiye ofisi olacak. Bölgemizde aktif filolar bulunan 20 ülke var ama bölgemizdeki toplam ülke sayısı daha fazla” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİP İHRAÇ EDECEĞİZ

Stanley’in verdiği bilgiye göre Türkiye’de üretim yapıp bu ülkelere ihracat yapmak, bu ülkelerdeki müşteri ilişkilerini yönetmek ve servislerini yapmak da Türkiye ofisinin görevleri arasında olacak.

Sikorsky’nin dünya genelinde dört büyük merkezi olduğunu söyleyen Stanley, “Türkiye’de 150 hava aracımız var. Bu yıl Türkiye ile Genel Maksat Helikopter Projesi için anlaşma imzaladık. Bu proje ile Türkiye’de yüzlerce helikopter yapacağız. Proje kapsamında ilk etapta TSK için 109 helikopter üreteceğiz. Ancak 300 helikoptere de çıkabilir. Bu projeden bağımsız olarak ihracat için de 109 helikopter yapacağız, buradaki sayı da daha sonra 300’e çıkabilir” dedi.

Türkiye, Şubat ayında genel maksat helikopteri projesi için Sikorsky ile 3.5 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. Projede ilk aşamada 109 helikopter üretilmesi hedeflense de Savunma Sanayi Müsteşarlığı Aralık ayında yaptığı açıklamada 300 adete kadar çıkabileceklerini söylemişti.

MEVCUT PROJE BEDELİ 8 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin kullanımı için ve ihracat amaçlı üretilecek kontrata bağlanmış projelerin bedelinin 8 milyar dolar olduğunu belirten Stanley, “Bu rakam sadece kontrata bağlananları içeriyor. Siparişlerin artması halinde rakam iki katına kadar çıkabilir” dedi.

Tamamı Tusaş tesislerinde üretilecek 109 helikoptere, Aselsan da aviyonik sistemleri yerleştirecek. Bu kapsamda Aselsan da Şubat ayında Tusaş ile 491.5 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Türkiye’de havacılık ve savunma sanayinin büyüyeceğine inandıklarını belirten Stanley, “Savunma sanayi bütçesindeki, savunma ihtiyacındaki, ticari havacılıktaki ve VIP pazarındaki büyümeye baktığınızda Türkiye, ABD’nin NATO’da en büyük harcama yapan müttefiki. Bence büyüme durmayacak. Biz de Türkiye’de yerel şirketini kurmuş ve bölgesel merkezini Türkiye’ye açmış bir şirket olarak bu büyüme hikayesinin bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’YE 200 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPTIK

Son 10 yılda Sikorsky’nin Türkiye’ye 200 milyon dolar yatırım yaptığını ayrıca ana şirketleri United Technologies’in 1,500 kişiye istihdam yarattığını belirten Stanley, United Technologies’in yerli jet üretimi projesinde de yer alabileceğini söyledi.

Türkiye ile teknoloji transferine yönelik bir anlaşma yapmalarının kendilerini ürkütmediğini de belirten Stanley, şöyle konuştu: “1990 yılında ciromuzun yüzde 80’ini ABD’de yapıyorduk. 2010 itibariyle çalışanlarımızın ve ciromuzun yüzde 80’i ABD dışında. Global bir şirketiz, nüfus ve endüstriyel altyapı talebi de belirliyor, teknoloji transferi de bunları takip etmek zorunda. Dolayısıyla teknoloji transferi kapasite ve pazar büyüklüğü olan yere doğru hareket ediyor. Biz de bunu destekliyoruz.” Sikorsky Aircraft, ABD merkezli savunma sanayi şirketi United Technologies Corp’un bir iştiraki.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org