Af Örgütü: Nijerya ordusu Şiileri katlederek “insanlık suçu” işledi

Uluslararası Af, Nijerya ordusunu Aralık 2015’teki operasyonda 350’den fazla Şii’yi öldürmek, öldürdüğü bu kişileri toplu mezarlara gömmek ve kanıtları ortadan kaldırmakla suçladı.

Uluslararası Af’tan Nijerya ordusunun Şiileri katlettiğine dair yeni kanıtlar

22.04.2016
Nijerya’nın Aralık 2015’te Şiilere düzenlediği operasyonda insanlığa karşı suç işlediğine dair diğer bir suçlama Uluslararası Af örgütünden geldi.

Uluslararası Af, Nijerya ordusunu Aralık 2015’teki operasyonda 350’den fazla Şii’yi öldürmek, öldürdüğü bu kişileri toplu mezarlara gömmek ve kanıtları ortadan kaldırmakla suçladı.

Örgütün ‘Gerçek ortaya çıkıyor: Zaria’daki yasadışı cinayetler ve üzerlerinin örtülmesi’ adlı raporunda, silahsız göstericilere ayrım gözetmeksizin ve yasadışı bir şekilde ateş edildiğine dair ifadeler yer aldı. Rapora göre asayişi sağlamak için neden askeri operasyon düzenlendiğine anlam verilemezken operasyondan önceki süreçte Nijerya İslami Hareketi (IMN) mensuplarının Genelkurmay Başkanı’nı öldürmeye çalıştığı yönündeki iddiaların da dayanaksız olduğu belirtildi.

Askerlerin insanları diri diri yaktığı, evlerini yerle bir ettiği ve cansız bedenlerini toplu mezarlara gömdüğü yazılan raporda, bu suçlara ilişkin kanıtların çoğunun karartıldığı ve çatışma alanlarına kimsenin girilmesine izin verilmediği vurgulandı. Kaynak gösterilen sağlık kaynakları da morgun etrafındaki alanın 2 gün boyunca kordon altına alındığını aktardı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ DE VAR

Diğer taraftan Uluslararası Af, Mando bölgesindeki ‘muhtemel toplu mezarların’ yerlerini gösteren uygu görüntüleri de paylaştı. Örgüte göre Devlet Başkanı Muhammadu Buhari savaş suçu iddialarını soruşturma sözü verse de bugüne dek bu yönde bir adım atılmadı. Aksine Nijerya basını, bölge savcılarının 50 IMN üyesini asker öldürdükleri gerekçesiyle idama çarptırmak için uğraştığını yazmıştı.

‘MAHKEME KARARIYLA GÖMÜLDÜLER’

Nijeryalı bir kamu görevlisi geçen hafta aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 347 kişinin ordunun gözetiminde ve mahkeme kararıyla gömüldüğünü söylemişti.

İnsan Hakları İzleme (HRW) de Aralık 2015’teki raporunda Nijerya ordusunun Zaria’da en az 300 Şii Müslüman’ı öldürüp cesetlerini hızla ve aile fertlerinin izni olmadan gömdüğünü belirtmişti. Tuğgeneral Rabe Abubakar ise ordunun hiç kimseyi öldürmediğini savunmuştu.

İranlı din adamı İbrahim Zakzaki yanlısı IMN destekçileri, dini bir tören esnasında Genelkurmay Başkanı’nın konvoyunun geçişine izin vermemiş, bunun üzerine 2 gün süren ‘şiddet olayları’ baş göstermişti.

Ordunun Zaria’daki Şiilere yönelik operasyonun, Boko Haram’a benzer bir örgütün doğmasına yol açmasından korkuluyor.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9hZnJpa2EvMjAxNjA0MjIvMTAyMjMxMTQ4NC91bHVzbGFyYXJhc2ktYWYtbmlqZXJ5YS1zaWkuaHRtbA–

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org