Af Örgütü: Savaş ve çatışmalardan kaçan 50 milyondan fazla insan mülteci olarak yaşıyor

“Milyonlarca kadın, erkek ve çocuk acımasız savaşların ortasında, insan kaçakçılarının arasında ve temel insani merhamet göstermek yerine bencil siyasi çıkarları öne çıkaran hükümetler karşısında hayatta kalma mücadelesi veriyor”

Af Örgütü’nden vahim rapor: 50 milyondan fazla insan mülteci olarak yaşıyor

15/06/2015 20:00
Uluslararası Af Örgütü, evlerini terk ederek mülteci durumuna düşen göçmenlerin sayısının 50 milyonu aştığını açıkladı. Bu, 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizi.

Fotoğraflar: Reuters
Uluslararası Af Örgütü, 20 Haziran ‘Dünya Mülteciler Günü‘ öncesinde dünya genelindeki mülteci dramını gözler önüne seren bir rapor yayınladı.

Suriye’deki iç savaş, Libya’daki iktidar mücadelesi, Afrika ülkelerindeki çatışma ve yoksulluktan kaçarak mülteci durumuna düşenlerin sayısının 50 milyonu aştığı belirtilen raporda, durumun ‘2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü mülteci krizi‘ olduğunun altı çizildi.

‘Arap Baharı‘ adı verilen halk ayaklanmalarının ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve güç mücadeleleri nedeniyle gündeme gelen Akdeniz’deki göçmen facialarının hatırlatıldığı raporda, 2014 yılında 3 bin 500 kişinin Akdeniz’i geçmeye çalışırken boğulduğu, 2015 yılında bu rakamın ‘şimdilik‘ 1865 olduğu belirtildi.

BM’ye Suriye eleştirisi

Raporda, Suriye’deki iç savaşın yarattığı mülteci krizine de özel bir yer ayrıldı.

Buna göre, 4 milyondan fazla Suriyeli mülteci konumuna düştü. Mültecilerin yüzde 95’i Irak, Mısır, Ürdün, Türkiye ve Ürdün’de yaşıyor.

Dahası bu ülkeler ‘neredeyse hiç uluslararası yardım görmüyor.‘ Suriyeli mülteciler için gereken insani yardımın sadece yüzde 23’ü Birleşmiş Milletler (BM) tarafından karşılanıyor.

Afrika’daki mülteci krizi büyüyor

Raporda, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya ve Burundi’deki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insanın da Somali, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve diğer Sahra altı Afrika ülkelerinde mülteci olarak yaşadığı belirtiliyor.

Andaman Denizi’nde 300 kişi hayatını kaybetti

Asya’da yaşanan göçmen dramına da yer verilen raporda, 2015 yılının ilk üç ayında Andaman Denizi’nde 300 kişinin, açlık, susuzluk ve tekne mürettebatının tacizleri nedeniyle hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

‘Türkiye ve Lübnan yalnız bırakıldı’

Lübnan’da bir panel düzenleyerek rapor hakkında açıklamalarda bulunan Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, çağın en kötü mülteci krizinin yaşandığını söyleyerek, “Milyonlarca kadın, erkek ve çocuk acımasız savaşların ortasında, insan kaçakçılarının arasında ve temel insani merhamet göstermek yerine bencil siyasi çıkarları öne çıkaran hükümetler karşısında hayatta kalma mücadelesi veriyor” dedi.

Shetty sözlerini şöyle sürdürdü: “Lübnan ve Türkiye gibi ülkeler böylesine ağır bir yükü omuzlarken dünya artık oturup izleyemez. Sadece çatışmaların yaşandığı bir ülkeyle aynı sınırı paylaştığı için, başkalarından gelen çok az yardımla böylesine ağır bir insani krizle baş etmek durumunda bir ülke kalmamalı.”

http://www.diken.com.tr/af-orgutunden-vahim-rapor-50-milyondan-fazla-insan-multeci-olarak-yasiyor/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org