Af Örgütü: Türkiye, Suriye’de ‘savaş suçu’ işledi

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, “Sivil savunmasız insanları öldürmek, menfur ve açık bir savaş suçudur. Hevrin Khalaf öldürülmesi bağımsız bir şekilde araştırılmalı ve suçlular yargılanmalıdır.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunda ‘savaş suçu işlendiğini’ iddia etti

18/10/2019
Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri operasyon sırasında, “savaş suçu işlendiğini” iddia etti.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türk ordusunun ve desteklediği Suriyeli askeri unsurların operasyonlarının, “hukuka aykırı bir şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı, bunun da “ciddi ihlaller” ve “savaş suçu teşkil” ettiği iddia edildi.

12-16 Ekim tarihleri arasında içlerinde kurtarma ekipleri, tıbbi personel, gazeteci, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de olduğu 17 kişi ile yapılan görüşmelerin sonuçlarına göre yapılan açıklamada, “yerleşim bölgelerinde evlere, fırın ve okullara ayırım gözetmeden saldırılar düzenlendiği” görüşü dile getirildi.

Türkiye’nin desteklediği belirtilen Ahrar el-Şam Örgütü militanlarının, Kürt siyasetçi Hevrin Khalaf’ı infaz ettiği iddiası da Af Örgütü’nün açıklamasında yer aldı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, “Sivil savunmasız insanları öldürmek, menfur ve açık bir savaş suçudur. Hevrin Khalaf öldürülmesi bağımsız bir şekilde araştırılmalı ve suçlular yargılanmalıdır. Türkiye’nin kendi kontrolü altındaki güçlerin ihlalleri ve savaş suçlarını durdurma sorumluluğu bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Kati Piri: “Türkiye savaş suçlarından sorumlu tutulmalı”
Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı ve eski Türkiye raportörü Kati Piri de, Suriye’ye yönelik operasyonda savaş suçu işlendiğini iddia etti.

Piri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kürt sivillere yönelik işlenen savaş suçlarından Türkiye sorumlu tutulmalı, beyaz fosfor kullanımı sadece zalimce değil, aynı zamanda uluslararası hukuk tarafından da yasaklanmıştır.” dedi.

Kaynak: Euronews

**

ABD Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye “savaş suçu” suçlaması – VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org