ABD Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye “savaş suçu” suçlaması

“Türkiye’nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve düşüncesizce. IŞİD’in potansiyel dirilişi, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz dahil sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir.”

ABD Savunma Bakanı: Emrettiği tek taraflı işgalin savaş suçları dahil sonuçlarından Erdoğan sorumludur

ABD Savunma Bakanı Esper’den yeni açıklama

15 Ekim 2019 Salı 16:50
ABD Başkanı Donald Trump’ın tehditleri ve Hazine Bakanlığı’nın yaptırım kararının ardından Savunma Bakanı Mark Esper de Barış Pınarı Harekatı nedeniyle AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı suçlayan açıklamalar yaptı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriy”e’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Twitter’da paylaşımlarda bulundu.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile uluslararası toplumun muhalefeti ve tekrarladığı uyarılarına rağmen Suriye’nin kuzeyine tek taraflı işgal emri verdi” diyen Esper şöyle devam etti:

“Bu, geniş çaplı can kayıpları, sığınmacılar, yıkım, emniyetsizlik ve ABD askeri güçlerine büyüyen tehditle sonuçlandı.”

Türkiye’nin sorumsuz eylemleri nedeniyle Suriye’nin kuzeyinde ABD güçlerinin karşılaştığı risk kabul edilemez bir düzeye ulaşmıştır. Aynı zamanda daha geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla ABD Başkanı’nın talimatıyla Savunma Bakanlığı ABD askeri personelini Suriye’nin kuzeyinden planlı şekilde çekmektedir. ”

“Türkiye’nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve düşüncesizce. IŞİD’in potansiyel dirilişi, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz dahil sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir.”

“Gelecek hafta ziyaret edeceğim NATO’da diğer müttefiklerimize Türkiye’nin bu berbat eylemlerine karşı kolektif ve bireysel diplomatik ve ekonomik önlemler almaları için baskı yapmayı planlıyorum. Açıklamamın tamamı aşağıda:”

Kaynak: Demokrat Haber

**

Reuters haber ajansına konuşan Trump yönetiminden bir üst düzey yetkili

“Görece barışçı bir durumu alıp bu gördüğünüz bu mutlak karmaşaya çevirdiler… Türk düzenli birliklerini kullanabilirlerdi, onun yerine yeryüzünden kökleri kazınması gereken bu çetecileri, haydutları ve korsanları kullanmaya karar verdiler. M4 otoyolundaki öldürmelerle ilgili kimliği saptanan bir grup, çok tanınan bir cihadi unsur, terör örgütü diye tanımlanmanın tam eşiğinde.” – Demokrat Haber

**

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Türkiye’nin uluslararası hukuka göre ‘Suriye’de Türkiye bağlantılı gruplar tarafından yapıldığı belirtilen infazlardan sorumlu tutulabileceğini’ belirtti. – Demokrat Haber

**

Af Örgütü: Kuzey Suriye’de savaş suçu işlendi

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda ‘Türk askeri güçleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar koalisyonu sivillere yönelik utanç verici bir fütursuzluk örneği gösterdi’ denildi.- Artı Gerçek

**

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman: Türkiye savaş suçu işledi

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtleri ‘terörist’ olarak niteliyor, ben kesinlikle buna katılmıyorum. Tersine Kürtlere saldıranların ve Kürt kadın siyasetçi cinayetinde olduğu gibi hayvanca cinayetler işleyenlerin kendilerinin terörist olup olmadığını kendime soruyorum” – MA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org