Akdeniz’de sular ısınıyor: Rus donanması Kıbrıs-Rum limanlarını kullanabilecek

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı desteklemesine rağmen Suriye’deki iç savaş nedeniyle, bu ülkenin Akdeniz kıyısındaki bir donama bakım-onarım üssünü kaybeden Rusya, Akdeniz’de başka bir ziyaret limanı aramaktaydı.

Akdeniz’de sular ısınıyor

Rusya Güney Kıbrıs’la, Akdeniz limanlarını askeri amaçla kullanmak için anlaşma imzaladı.
Akdeniz’de sular ısınıyor

26.02.2015 10:57
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Rus donanmasına Akdeniz’deki Rum limanlarını kullanma hakkı tanıyan bir anlaşmayı dün Moskova’da imzaladılar.

Putin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aramızdaki askeri işbirliğine ilişkin bazı belgeler imzaladık. Bunlardan bir tanesi, gemilerimizin Kıbrıs limanlarına girişine ilişkin anlaşma” dedi.

“Rus gemileri teröre ve korsanlığa karşı”

Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkiler Ukrayna krizi nedeniyle çok zayıfladı. Buna rağmen Putin, Rum limanlarına demirlemesine izin verilecek Rus gemilerinin, çoğunlukla teröre ve korsanlığa karşı uluslararası faaliyetlerde yer alacaklarını söyledi.

Rusya’dan gelen yatırımlara muhtaç olan Rum Yönetimi ise dün imzalanan anlaşmanın önemini büyütmedi ve Rus gemilerinin her zaman Güney Kıbrıs limanlarına girebildiklerini vurguladı.

Bir Rum kaynak, tek farkın bu durumun ilk kez yazılı bir anlaşmada ifade edilmesi olduğunu söyledi.

Kremlin’den karşı hamle

Rusya, Avrupa Birliği ve ABD’nin Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Moskova’ya yaptırım uygulamaya başlamasından sonra, Kıbrıs Rum Yönetimi, Macaristan ve Yunanistan gibi AB ülkeleriyle tekli düzeyde ilişkilerini sağlamlaştırma çabasına girdi.

AB tedirgin

AB yetkilileri, bu politikanın, AB’nin kararlılığını bozmak ve daha ağır yaptırımlara engel olmak amacını taşıdığından kaygılanıyorlar. Rusya bu hafta başında Güney Kıbrıs’a 2011 yılında verdiği 2.5 milyar euroluk krediyi yapılandırırken, yıllık faiz oranını yüzde 4.5’ten yüzde 2.5’e düşürdü, vadesini ise 2018-2021 arasına çekti.

Sıcak sularda tutunma çabası

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı desteklemesine rağmen Suriye’deki iç savaş nedeniyle, bu ülkenin Akdeniz kıyısındaki bir donama bakım-onarım üssünü kaybeden Rusya, Akdeniz’de başka bir ziyaret limanı aramaktaydı.

Rus haber ajansı Tass, dün varılan anlaşmayla Rus gemileri ve savaş uçaklarının insani krizler sırasında Güney Kıbrıs havaalanlarını ve limanlarını kullanmasına imkan vereceğini bildirdi.

Rusya’dan yoğun sermaye akışı çekmiş olan Güney Kıbrıs, geçen yıl 151 milyar dolarlık sermaye çıkışı yaşadı.

ABD merkezli ve kâr amacı taşımayan bir kurum olan Global Financial Integrity, 2013 yılında yaptığı bir açıklamada, Rusya’dan Güney Kıbrıs’a yasadışı para akışının 1994-2011 yılları arasında en az 211.5 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

http://www.dunya.com/dunya/ulkeler/akdenizde-sular-isiniyor-254282h.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org