AKP’nin Şırnaklılara Seçim Vaadi “Yerli Savaş Uçağı” Büyük Tepkiye Yol Açtı

Roboski-Der Başkanı Veli Encu, “Bunu saf alçaklık olarak nitelendiriyoruz. Bizlere bizleri katlettikleri savaş uçaklarıyla seçim vaatlerinde bulunuyorlar” dedi.

AKP’nin Şırnaklılara seçim vaadi: Savaş uçağı

34 sivil yurttaşın TSK’ya ait savaş uçaklarından atılan bombalarla hayatını kaybettiği Şırnak Roboski’nin faillerini bile ortaya çıkarmayan AKP’nin, Şırnaklılara seçim vaadi “yerli savaş uçağı” oldu.

23 Mayıs 2015 Cumartesi 19:26
ŞIRNAK – İktidarda bulunduğu 28 Aralık 2011 tarihinde, TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğunluğu çocuk 34 sivil yurttaşın katledildiği Şırnak Roboskililerin acıları AKP tarafından bir kez daha deşilerek, kanatıldı. Katliamın faillerini cezalandırmak bir yanda failleri bile ortaya çıkarmayan AKP, kentte yürüttüğü seçim çalışmalarında büyük bir vicdansızlığın altına imza attı. Sözkonusu vicdansızlığın nedeni ise, kent halkına seçim vaadi olarak “yerli savaş uçağı” vaadinde bulunulması.

Şırnak merkezde 26 Mayıs günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek AKP seçim mitingi öncesi kent merkezindeki billboardların üzerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafının da yer aldığı “Kendi savaş uçağımızı yapıyoruz” yazılı afişler asıldı.
Asılan afişler başta Roboskili aileler olmak üzere kent halkında büyük tepkiye yol açtı.

‘Kabul edilebilinir bir durum değil’

Dört yıl önce 34 yakınlarının katledilmesinden sorumlu olan AKP hükümeti bugün seçim vaatlerini savaş uçaklarının yapımıyla Şırnak’ın göbeğine böyle bir afişin asılmasını kabul edilebilinir bir durum olmadığını belirten Roboski-Der Başkanı Veli Encu, “Adalet arayışımızı gerçekleştirdiğimiz meydanlarda bu afişlerin bulunması Roboskili ailelere skandal ve en büyük hakarettir” dedi.

‘Bizleri katletikleri savaş uçaklarıyla seçim vaatlerinde bulunuyorlar’

Sadece Roboskili aileler olarak değil, 1994 yılında Şırnak’ın Kuşkonar köyünde 38 yurttaşlarının yine savaş uçakları ile katledildiğini hatırlatmasında da bulunan Encu, “Şırnak’ta sayısız katliamlar yaşatan ve halen AKP ile devam eden katliamcı zihniyet savaş uçakları ile siyaset yürütüyor. Bunu saf alçaklık olarak nitelendiriyoruz. Bizlere bizleri katlettikleri savaş uçaklarıyla seçim vaatlerinde bulunuyorlar” dedi.

“Buna sessiz kalmayacağız” diyen Encu, “Onların savaş uçaklarına ihtiyacımız yok. AKP’nin bu tür seçim vaatleri kaosa yol açacaktır. AKP’nin Şırnak yöneticilerini bu duruma müsaade ettikleri için onları şiddetle kınıyoruz ve uyarıyoruz. Biz de buna sesiz kalmayacağız” şeklinde tepki gösterdi.

Öte yandan asılan afişlere yönelik Roboskili aileler Şırnak merkeze gelerek basın açıklaması yapacakları belirtildi.

http://www.yuksekovahaber.com/haber/akpnin-sirnaklilara-secim-vaadi-savas-ucagi-155360.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org