Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Roboskî’nin yıldönümünde ‘vicdani ret’ çağrısı

“İnsan-hayvan demeden yaşama karşı suç işleyen, halklar arasında nefreti körükleyen devlet politikalarına, katliamlara karşı hak ve özgürlüklere duyarlı tüm kesimleri dayanışmayı büyütmeye ve savaşa karşı vicdanî ret açıklamaya çağırıyoruz”

Roboskî’nin yıldönümünde ‘vicdani ret’ çağrısı

28 Aralık 2016
İSTANBUL- Hayvan Hakları İzleme Komitesi, 39 insan ve 59 katırın bombalanarak öldürüldüğü Roboskî katliamı için bin 827 gündür adalet aradıklarının altını çizerek, katliamın yıldönümünde vicdanî ret çağrısı yaptı.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), “Roboskî katliamını unutmayacağız, affetmeyeceğiz” başlığıyla Roboskî katliamının yıldönümünde yaptığı açıklamada, 5 yıl önce savaş uçakları tarafından 34 insan ve 59 katırın ölümü ile sonuçlanan Roboskî katliamı için adalet arayışlarının devam ettiğini, bulundukları tüm hukukî girişimlerin sonuçsuz kaldığını açıkladı ve vicdanî ret çağrısında bulundu.

HAKİM açıklamasında, “Roboskî katliamının üzerinden tam bin 827 gün geçmesine rağmen, katliam emrini verenler ve bu katliamı yapanların yargılanması yolunda hâlâ etkin bir adım atılmadı. Roboskî katliamından sonra ise, Roboskî’de katırlar kurşuna defalarca dizildi, katırlar hakkında itlaf kararları alındı, hayvanlar üzerinden Roboskîli insanlardan intikam alınmak istendi” ifadelerine yer verdi.

‘ROBOSKÎLİLERİN YANINDAYIZ’

Roboskîlilerin yanında olduklarını belirten hayvan hakları savunucuları, “Canlılara bomba yağdıran, kurşun sıkan, cenazelere, insanların kutsal saydığı mekânlara saldıran, mezarlıkları talan eden, demokratikleşme hamleleri adı altında kamuoyu gündemini meşgul ederken her türlü hukuksuzluğu meşru kılan, kan ve intikam üzerinden siyaset yapan iktidar düzenine karşı, Roboskîli katırların ve insanların yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

VİCDANİ RET ÇAĞRISI

Katliamın emrini verenlerin yargılanarak cezalandırılmasının talep edildiği açıklamada, katliamın yıldönümünde dayanışmayı büyütme ve vicdanî ret çağrısında bulunuldu. Açıklamada, “İnsan-hayvan demeden yaşama karşı suç işleyen, halklar arasında nefreti körükleyen devlet politikalarına, katliamlara karşı hak ve özgürlüklere duyarlı tüm kesimleri dayanışmayı büyütmeye ve savaşa karşı vicdanî ret açıklamaya; katliamları, sınırları değil, tür, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim ayrımı yapmadan yaşamı savunmaya çağırıyoruz” denildi.

Kaynak: dihaber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org