Ali Fikri Işık

2012 9 Haziran-Ali Fikri Işık (Diyarbakır’da asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Vicdani retçi olduğunu açıklayınca tutuklanıp Edirne Askeri Cezaevi’ne kondu.)   Işık, 1982’den bu yana askere gitmediği gerekçesiyle 9 haziranda Diyarbakır’da gözaltına alındı. Edirne’ye gönderilen Işık, askerlik yapmayı reddetti ve vicdani reddini açıklamak istediğini söyleyince Edirne Askeri Cezaevi’ne gönderildi. 14 Ağustos’ta Askeri mahkemeye çıkarılan Işık,

2012 9 Haziran-Ali Fikri Işık (Diyarbakır’da asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Vicdani retçi olduğunu açıklayınca tutuklanıp Edirne Askeri Cezaevi’ne kondu.)

 

Işık, 1982’den bu yana askere gitmediği gerekçesiyle 9 haziranda Diyarbakır’da gözaltına alındı. Edirne’ye gönderilen Işık, askerlik yapmayı reddetti ve vicdani reddini açıklamak istediğini söyleyince Edirne Askeri Cezaevi’ne gönderildi.
14 Ağustos’ta Askeri mahkemeye çıkarılan Işık, “Dilimi tanımayan mahkemeyi ben de tanımıyorum ve TSK’ye askerlik yapmayacağımı belirtiyorum” diyerek, “vicdani reddini” Kürtçe açıkladı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org