Af Örgütü’nden ACİL ÇAĞRI: Vicdani Retçi Ali Fikri Işık Hapse Girmemeli!

56 yaşındaki vicdani retçi Ali Fikri Işık hakkında üç ayrı ‘firar’ iddiasıyla 2.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Işık, 22 Ekim’de Çorlu Askeri Mahkemesi’nin önüne çıkacak.

İMZALA

Vicdani Retçi Ali Fikri Işık Hapse Girmemeli!

56 yaşındaki vicdani retçi Ali Fikri Işık hakkında üç ayrı ‘firar’ iddiasıyla 2.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Işık, 5 Kasım’da Çorlu Askeri Mahkemesi’nin önüne çıkacak. Ali Fikri Işık, tutuklanması durumunda düşünce mahkumu olacak ve derhal ve koşulsuz serbest bırakılması gerekecek.

5 Kasım’da Çorlu Askeri Mahkemesi’nde görülecek duruşmada Ali Fikri Işık hakkında üç ayrı ‘firar’ iddiasıyla karar açıklanacak. Ali Fikri Işık, 20 Ocak 1993’ten beri “asker kaçağı”. 9 Haziran 2012 tarihinde yakalandığında militarizme karşı olduğunu ve savaşın içinde yer almayı reddettiğini açıklayarak vicdani reddini ilan eden Işık, 1980’deki askeri darbe sırasında tutuklanmış ve işkence görmüştü.

14 Ağustos 2012’de Edirne Askeri Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Işık, vicdani retçi olma gerekçelerini açıkladı ve Kürtçe savunma yaptı. 17 Ekim 2012’de birliğine teslim olması şartıyla iki günlüğüne serbest bırakıldı (yol izni) fakat birliğine katılmadı. 15 Ekim 2012’de Edirne Askeri Savcısı’na askerlik hizmetini yapmayı reddettiğini tekrar açıkladı.

27 Şubat 2013’te Ali Fikri Işık, firar ettiği gerekçesiyle bir yıl 15 gün hapis cezası aldı. Bu ceza daha sonra Askeri Yargıtay tarafından onandı. Aynı gün tekrar gözaltına alındı ve açlık grevine başladı. 13 Mart 2013’te serbest bırakıldı. 21 Şubat 2014’te askerliğe elverişli olmadığı kabul edilse de hakkında üç ayrı firar iddiasıyla yürütülen davalar devam ediyor.

Lütfen siz de Türkçe ya da kendi dilinizde Türkiye yetkililerine yazın:

Uluslararası hukukta tanımlanan vicdan özgürlüğünü kullanan Ali Fikri Işık hakkındaki suçlamaları düşürün,
Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Sözleşme’nin tarafı olarak, Türkiye’de vicdani ret hakkını tanıyın,
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vicdani reddi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. Maddesi altında bir insan hakkı olarak tanıdığı kararları uygulayın.

İMZALA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org