Vicdani Retçi Ali Fikri Işık Yargılanıyor (23 Mart, 14.30, Çorlu)

21 Şubat 2014 günü ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu verilmiş olan Vicdani retçi Işık hakkında 3 ayrı firar iddiasıyla açılan davalar 2 dosya üzerinden devam ediyor. Askeri Savcı vicdani retçi Işık hakkında en az 2,5 yıl yani 30 ay hapis cezası verilmesini istedi.

“23 Mart çarşamba günü saat 14.30 da Çorlu Askeri mahkemesinde yargılama yeniden başlayacak!
Burası adil demokratik ve yeni bir ülke; öyle söylüyorlar? Askerlik 12 ay ama bana ilk dava da 12 ay 15 gün ceza verdiler ve günü gününe hepsini infaz ettiler. Çok adil oldukları için ayrıca dört dava daha açtılar ve hepsini birleştirerek 25 ay daha ceza verdiler. Askeri yargıtay çok adil olduğu için bu cezanın iki kararını esastan değil usulden bozdu! Çarşamba günü yeniden bu çok adil, çok ahlaklı ve çok demokratik kararları alt mahkeme tekrar değerlendirecek!”

1980 askeri darbesi sonrası girdiği cezaevinden çıktıktan sonra zorunlu askerliği reddederek sevk edildiği birliğe katılmayan Ali Fikri Işık, 8 Haziran 2012’de Diyarbakır’da yakalandı ve hakkındaki yakalama kararı nedeniyle Edirne’ye gönderilmek üzere tutuklandı.

14 Ağustos’ta Edirne’de Askeri mahkemeye çıkarılan Işık, “Dilimi tanımayan mahkemeyi ben de tanımıyorum ve TSK’ye askerlik yapmayacağımı belirtiyorum” diyerek, “vicdani reddini” Kürtçe açıkladı. Vicdani retçi Işık 17 Ekim 2012’de, 3. duruşmada tahliye edildi ancak Kırklareli’ndeki askeri birliğine gitmesi istendi. Tabi ki o İstanbul’a, evine döndü.

Vicdani retçi Işık, askeri birliğe gitmedi ama hakkındaki davayı takip etti, asıl yargılanması gerekenin militarist zihniyet olduğunu dillendirdi. 27 Şubat 2013 teki duruşmasında “firar” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Aynı gün hakkında açılan yeni bir firar soruşturması kapsamında tekrar tutuklandı. Işık kendisine yaşatılan bu sürece itiraz edip açlık grevine başladı. 13 Mart 2013′te, hakkındaki ikinci davanın duruşmasında tekrar serbest bırakıldı.

İlk davadan sonra 3 kez gözaltına alındı ve bu nedenle 3 dava daha açıldı hakkında. Yargılamalar devam ederken GATA’ya sevkedilen Işık’a 21 Şubat 2014 günü ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu verildi.

İlk davadan aldığı 1 yıl 15 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onanarak kesinleşti ve infaz edildi. Ancak 3 ayrı firar iddiasıyla hakkında açılan davalar 2 dosya üzerinden devam ediyor. Yapılan son duruşmada Askeri Savcı vicdani retçi Işık hakkında en az 2,5 yıl yani 30 ay hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme vicdani ret hakkını kabul edip teslim etmezse çok muhtemel vicdani retçi Işık hakkında en az 30 ay hapis cezası verilecek.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org