Alman Barış Derneği’nden Hükümete çağrı: Zorunlu askerliği yeniden etkinleştirmeyin

Yeni Savunma Bakanı Pistorius (sosyal demokratlar, SPD), zorunlu askerliğin askıya alınmasını bir hata olarak nitelendirken, Parlamentodaki savunma komitesi başkanı Zimmermann (liberaller, FDP) devreye girdi ve zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesine desteğini ifade etti.

Alman Barış Derneği, Alman Hükümetine çağrıda bulunuyor: Zorunlu askerliği yeniden etkinleştirmeyin

23 ŞUBAT 2023
Alman Barış Derneği – Birleşik Savaş Muhalifleri (Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte Kriegsdienstgegner*innen, DFG-VK), hükümetin bazı bölümleri tarafından savunulan zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesini protesto ediyor. Barış örgütü, şüphe durumunda zorunlu askerliğe karşı yasal işlem başlatacağını ve ayrıca vicdani retçiler için danışmanlık hizmetini yeniden etkinleştireceğini duyurdu.

Savunma Bakanı Pistorius’tan zorunlu askerlik açıklaması
Yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius (sosyal demokratlar, SPD), son zamanlarda zorunlu askerliğin askıya alınmasını bir hata olarak nitelendirerek huzursuzluk yaratıyor. Alman parlamentosundaki savunma komitesi başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann (liberaller, FDP) devreye girdi ve zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesine desteğini ifade etti. Alman ihtiyat birliklerinin yanı sıra diğer militaristler ve savaşçılar da şu anda 2011’de askıya alınan zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesi için kampanya yürütüyor.

Çağa uygun olmayan zorunlu askerlik
Mevcut askeri politika tartışmaları göz önüne alındığında, DFG-VK kendisini 70 yıl öncesine götürdüğünü düşünüyor. DFG-VK Siyasi direktörü Michael Schulze von Glaßer, “Gençler, Covid-19 salgını sırasında yaşamlarında özellikle büyük kesintiler yaşamak zorunda kaldıktan sonra, bazı politikacılara ve militaristlere göre şimdi de zorunlu askerlikte bir yıl daha kaybetmeliler” dedi.

Siyaset bilimci, özellikle vasıflı işçi kıtlığı zamanlarında bunun saçma olduğunu söylüyor. “Zorunlu askerlik, toyluğu ve boyun eğmeyi öğretir ve özgür, hoşgörülü ve sosyal insanların bir arada yaşaması gereken bir demokrasiye ve topluma uymaz.” Schulze von Glaßer daha fazla sorun görüyor: “Almanya’da askerlik hizmetinin yeniden etkinleştirilmesi diğer ülkeler için ölümcül bir sinyal olur ve yeniden silahlanma sarmalını daha da körükler – eğer Almanya gençliğini savaşa uygun hale getirirse, diğer ülkeler de bunu yapmak zorunda hissedebilir.”

Yasal engeller
DFG-VK ayrıca yasal engeller de görüyor. Alman anayasasının 12a maddesine göre, şu anda Bundeswehr’de yalnızca erkeklerin hizmet etmesi istenebiliyor. Böyle bir eşitsiz muamele biçimini bugün topluma iletmek zor olur ve kabul edilemez. Bu nedenle, anayasada yapılacak bir değişikliğin parlamentoda oylanması gerekecek ve federal konseyin de bunu onaylaması gerekecek. Sıklıkla tartışılan zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesi de şu anda anayasa tarafından yasaklanmıştır.

DFG-VK, zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesine karşı çıkıyor
DFG-VK sözcüsü Shari Kohlmeyer, “Her şey başarısız olursa, gençleri zorunlu askerlikten kurtarmak için tüm yasal imkanları tüketeceğiz” dedi. Kohlmeyer, “1956’da zorunlu askerliğin yeniden başlatılmasından 2011’de askıya alınmasına kadar, derneğimiz yüz binlerce gence danışmanlık yaptı. Alman anayasasının 4.3. Maddesi uyarınca vicdani retçi olarak resmi olarak tanınmalarına eşlik etti.” DFG-VK’nın gözünde, herhangi bir zorla askere alma insan hakları ihlali ve şiddet eylemidir.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org