Alman Barış Örgütü (DFG-VK): Zorunlu askerlik yeniden başlatılmayacak!

Yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), geçtiğimiz günlerde zorunlu askerlik hizmetinin askıya alınmasını bir hata olarak nitelendirerek huzursuzluk yaratıyor.

Zorunlu askerlik yeniden başlatılmayacak!

02/01/2023
Alman Barış Topluluğu – Birleşik Savaş Hizmeti Muhalifleri (DFG-VK), iktidardaki partilerin bir kısmı tarafından savunulan zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesini protesto ediyor. Barış örgütü, şüpheye düştüğü takdirde zorunlu hizmete karşı yasal işlem başlatacağını ve ayrıca KDV danışmanlığını yeniden etkinleştireceğini duyurdu.

Pistorius zorunlu askerlik hakkında açıklamalarda bulundu
Yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), geçtiğimiz günlerde zorunlu askerlik hizmetinin askıya alınmasını bir hata olarak nitelendirerek huzursuzluk yaratıyor. Federal Meclis Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) devreye girdi ve zorunlu hizmetin yeniden etkinleştirilmesine açıktı. Yedek kuvvetler derneği ve diğer militaristler ve savaşçılar şu anda 2011’de askıya alınan zorunlu askerlik hizmetinin yeniden etkinleştirilmesi için kampanya yürütüyor.

Askerlik güncel değil
Mevcut askeri-politik tartışmalar ışığında, DFG-VK 70 yıl öncesine taşınmış gibi hissediyor. DFG-VK’nın daha politik Genel Müdürü Michael Schulze von Glaßer, “Gençler korona salgınında yaşamlarında özellikle büyük kesintiler yaşamak zorunda kaldıktan sonra, bazı politikacılar ve militaristler onların zorunlu hizmette bir yıl daha kaybetmelerini istiyor” diyor.

Siyaset bilimciye göre bu, özellikle vasıflı işçi kıtlığının olduğu zamanlarda saçma. “Zorunlu hizmet olgunlaşmamışlığı, boyun eğmeyi öğretir ve özgür, hoşgörülü ve sosyal insanların bir arada yaşaması gereken bir demokrasiye ve topluma uymaz.” Schulze von Glaßer daha fazla sorun görüyor: “Almanya’da askerlik hizmetinin yeniden etkinleştirilmesi ölümcül bir işaret olacaktır. siyasi olarak diğer ülkelere ve silahlanma sarmalını daha da körükleyecektir – eğer Almanya gençliğini savaşa uygun hale getirirse, diğer ülkeler de aynısını yapmak zorunda hissedebilir.”

yasal engeller
DFG-VK ayrıca yasal engeller de görüyor. Temel Yasanın 12a Maddesine göre, şu anda Bundeswehr’de yalnızca erkekler hizmet etmekle yükümlü olabilir. Böyle bir eşitsiz muamele biçimini bugün topluma iletmek zor olur ve kabul edilemez. Bu nedenle, Temel Yasa’da yapılacak bir değişikliğin Federal Meclis’te oylanması gerekecekti – Federal Meclis’in de kabul etmesi gerekecekti. Zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesiyle sıklıkla tartışılan genel zorunlu hizmet, şu anda Temel Kanun tarafından yasaklanmıştır.

DFG-VK, zorunlu askerliğin yeniden etkinleştirilmesine karşı çıkıyor
DFG-VK ulusal sözcüsü Shari Kohlmeyer, “Acil bir durumda, gençleri zorunlu askerlikten korumak için tüm yasal seçenekleri tüketeceğiz” diyor. Kohlmeyer, “Derneğimiz, 1956’da zorunlu askerliğin yeniden başlatılmasından 2011’de askıya alınmasına kadar yüzbinlerce gence danışmanlık yaptı ve onları Temel Yasa’nın 4. : “Zorunlu askerliğin derhal ve ülke çapında yeniden getirilmesi durumunda bu başarılı danışmanlık işini yapardık.” DFG-VK’nın gözünde her zorunlu askerlik bir insan hakları ihlali ve bir şiddet eylemidir.

Zorunlu askerlik ve genel hizmetin yeniden etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi DFG-VK-Flyer’da mevcuttur .

Kaynak: DFG-VK

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org