Almanya’da binlerce savaş karşıtı Cumhurbaşkanı’nı protesto etti

Savaş karşıtları Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’u protesto etti Almanya’nın yurt dışındaki kriz bölgelerine asker göndermesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri, başkent Berlin’de gösteri düzenledi.

Berlin’de savaş karşıtı gösteri

13 Aralık 2014 Cumartesi 20:56
Savaş karşıtları Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’u protesto etti
Almanya’nın yurt dışındaki kriz bölgelerine asker göndermesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri, başkent Berlin’de gösteri düzenledi.

Berlin’in ana tren istasyonu önünde öğle saatlerinde toplanan ve buradan Cumhurbaşkanlığı Konutu Bellevue Sarayı’na yürüyen yaklaşık 4 bin 500 gösterici, yol boyunca NATO ve savaş karşıtı sloganlar attı. Sendikalar, sol partiler ve bazı gençlik örgütlerinin de destek verdiği protestoda göstericiler, “Ülkemiz için sorumluluk üstlenmek, savaş ve ihtilaflara karşı çıkmaktır” ve “Asker göndermek çözüm değil, Alman ordusu yurt dışı görevlere gönderilmemeli” yazan pankartlar taşıdılar. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Almanya’nın uluslararası krizlerin çözümünde daha fazla sorumluluk alması çağrısına tepki gösteren protestocular, Cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki alanda “Gauck kafandaki miğferi çıkar”, “Gauck bu ülkenin sorumluluğunu taşıyamıyor”, “Savaşınızı kendiniz yapın, biz barışçıl şekilde mücadele edeceğiz” yazılı dövizleri taşıdılar. Muhalefetteki Sol Parti milletvekili Diether Dehm’in de aralarında olduğu siyasetçilerin destek verdiği gösteride yapılan konuşmalarda, Almanya’nın silah ihracatı, Rusya’ya yönelik politikası ve uluslararası kriz bölgelerinde asker görevlendirmesi eleştirildi. Gösteri, akşam saatlerinde olaysız sona erdi. –

http://www.haberler.com/savas-karsiti-gosteri-6772756-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org