Almanya’yı “savaş bölgelerine silah satmak”la suçlayan savaş karşıtları Meclis önünde eylem yaptı

Almanya’nın başkenti Berlin’de hükümetin silah ihracat politikası protesto edildi. Alman hükümetinin NATO ve AB ülkelerinden çok üçüncü ülkelere silah sattığını, hükümetin ise bunun tam tersini iddia ettiği söylendi.

Almanya hükümetinin silah politikası protesto edildi

Almanya’nın silah politikası protesto edildi. Almanya savaş bölgelerine silah satmakla suçlanıyor.

DUVAR – Almanya’nın başkenti Berlin’de hükümetin silah ihracat politikası protesto edildi. Protesto eylemi Berlin’de Federal Meclis binasının önünde gerçekleştirildi.

Çeşitli grupların yer aldığı “Çığlık eylemi-Silah ticaretini durdurun” inisiyatifi tarafından Federal Meclis binasının önünde düzenlenen gösteride, Alman hükümetinin silah ihracat politikası eleştirilerek, savaşların tarafı olan ülkelere silah satışlarının durdurulması talep edildi.

“Silahsızlanma şimdi” ve “silah ticareti öldürür” pankartları açan bir grup gösterici, Almanya’nın hangi ülkelere ne kadar değerde silah sattığına ilişkin dövizler taşıdı.

İnisiyatifin sözcülerinden Christine Hoffmann, burada yaptığı konuşmada, Alman hükümetinin NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden çok üçüncü ülkelere silah sattığını, hükümetin ise bunun tam tersini iddia ettiğini söyledi.

Hoffmann, 2013-2017 yıllarında Almanya’nın NATO ve AB ülkelerine yaklaşık 1,5 milyar euroluk silah sattığını, üçüncü ülkelere ise aynı dönemde 8,79 milyar euroluk silah satışı gerçekleştirdiğini vurguladı.

Yemen gibi savaş bölgelerinde Alman silahlarının kullanıldığı ifade eden Hoffmann, Alman hükümetinin silah ihracatını savaşların tarafı olan ülkelere yapmamasını istedi. (AA)

Kaynak: Gazete Duvar

**

Alman silah ve teknolojisinin Yemen’deki iç savaşta düşünülenden daha fazla rol oynadığı ortaya çıktı – DW

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org