Anarşist vicdani retçi Şenalp’a “bakaya kalmak suçu”ndan 4 ay hapis cezası

Savunmasında, zorunlu askerliğe karşı olduğunu ve hiçbir şekilde askerlik yapmayacağını belirten Şenalp’e, Ankara’da görülen davada 4 ay hapis cezası verildi. Şenalp’in savunmasını Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal yaptı.

Anarşist vicdani retçi Nail Tufan Şenalp hakkında bakaya kalmak suçundan Ankara’da görülen davada 4 ay hapis cezası verildi.

7.2.2018
Bugün Nail Tufan Şenalp hakkında Ankara 4 ve 26. Asliye Ceza Mahkemelerinde iki ayrı bakaya kalmak suçlamasıyla duruşma görüldü. Duruşmalara Şenalp ile birlikte Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal da katıldı.

Birleştirilmedikleri için iki ayrı mahkemede görülen davaların ilki olan Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada dayanışmak için avukatlığı üstlenen Gökhan Soysal vicdani reddin aslında Türkiye’de de bir hak olarak var olduğunu ancak mahkemelerin anayasayı görmezden gelerek yargılamaya devam ettiğini söyledi.

Mahkemeye emsal kararları da sunan Soysal kadının soyadı konusunda uygulanan hukuk kurallarının vicdani ret konusunda da örnek teşkil ettiğini ve uygulanması gerektiğini belirterek hukuki durum hakkında savunma gerçekleştirdi.

Son sözü sorulan anarşist vicdani retçi Nail Tufan Şenalp zorunlu askerliğe karşı olduğunu ve hiçbir şekilde askerlik yapmayacağını belirtti.

Mahkeme Şenalp’e önce 6 ay ceza verdi, daha sonra bu cezayı 4 aya indirerek cezayı erteledi.
Av. Gökhan Soysal, duruşma sonunda kararı istinafa götüreceklerini belirtti.

Günün ikinci duruşması da Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu davadaki duruşma Av. Gökhan Soysal’ın esas hakkındaki savunmasını sözlü olarak sunmasından sonra sunulan evrakların incelenmesi için 22 Mayıs 2018 tarihine ertelendi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org