Angelina Jolie, BM’de konuştu: “Bugün yurtseverlik kılıfına bürünen milliyetçilik değil enternasyonalizm gerekli”

“Eğer hükümetler ve liderler bugün yurtseverlik kılıfına bürünen milliyetçilik yerine uluslararası insan olma ateşini canlı tutmuyorlarsa o zaman vatandaşlar olarak bizler tutmak zorundayız”

Angelina Jolie milliyetçiliğe karşı!

Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, BM’de konuştu: “Vatanseverlik gibi görünen milliyetçiliğin artan bir gelgitini ve başkalarının korku ve nefretini teşvik eden politikaların yeniden ortaya çıkmasını görüyoruz.”

DUVAR – Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi olarak yaptığı konuşmada dünya liderlerine insanlık adına ders verecek mesajlar yolladı.

Dünyaca ünlü oyuncu Jolie, BM’nin Cenevre ofisinde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan sorunlara değinerek, “Eğer hükümetler ve liderler bugün yurtseverlik kılıfına bürünen milliyetçilik yerine uluslararası insan olma ateşini canlı tutmuyorlarsa o zaman vatandaşlar olarak bizler tutmak zorundayız” dedi.

‘ENTERNASYONALİZM GEREKLİ’

Jolie, enternasyonalizmi ateşli bir şekilde savunarak dünyadaki insanların, insan haklarına ve BM Şartı’nın değerlerine bağlı kalmalarını istediği konuşmasında şöyle dedi:

“Meydan okuma, enternasyonalizmin değeri ve gerekliliği hakkında öğrendiklerimizin hepsinden ödün vermeden, ülkelerimizdeki denge ve umut duygusunu nasıl geri getireceğimizdir; çünkü, küresel sorumluluklarımıza sırt çevirdiğimiz bir dünya, bizim için ve çocuklarımız için daha fazla güvensizlik, şiddet ve tehlike üreten bir dünya olacak.”

‘SERGIO GÖREVİNİ REDDETMEDİ’

Jolie, geçtiğimiz sene boyunca Bağdat’taki Canal Hotel bombalamasında 2003 yılında öldürülen 20 çocuğun yanı sıra, dünyanın çeşitli yerlerinde saygı ve övgü alan BM’de 30 yılı aşkın bir süredir görev yapan Sérgio Vieira de Mello’nun anısına yaptığı konuşmada, “Sergio, görevini hiç reddetmeyen, ne kadar zor ve tehlikeli olursa olsun, başkalarının koyduğu gibi, bir başkasından sonra imkansız bir görevi yerine getirdi” dedi.

Mülteciler için Özel Elçi Jolie, bugünün dünyasındaki zorlukları, “İradesini ve yeteneklerini aşan bir çatışma ve güvensizlik seviyesi” olarak nitelendirdi ve “Her zamankinden daha fazla mülteci olmakla birlikte mevcut çatışmalar üzerine, hatta bazıları uzun yıllar süren yeni savaşlar ortaya çıkıyor” dedi ve ekledi: “Vatanseverlik gibi görünen milliyetçiliğin artan bir gelgitini ve başkalarının korku ve nefretini teşvik eden politikaların yeniden ortaya çıkmasını görüyoruz. Bazı politikacılar, kısmen, uluslararası kurumları ve anlaşmaları reddetmek temelinde seçtikleri, sanki ülkelerimizin işbirliğinden yararlandı; ancak, aslında onun tarafından zarar gördü.”

Bu eğilimler karşısında, barış ve güvenlik için bir kısa yol olmadığını ve çatışmaları sona verdirmek, insan haklarını genişletmek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için uzun ve özenli bir çabanın yerini almamasının önemli olduğunu söyledi.

‘AMERİKALIYIM VE ENTERNASYONALİSTİM’

Angelina Jolie, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok taraflı diplomasiye yönelik artan eleştirilere değinerek şunları söyledi:

“Ben gurur verici bir Amerikalıyım ve enternasyonalistim. İnsanlara yönelik herkesi bir enternasyonalist olarak görüyorum, dünyayı bir anlamda adalet ve alçakgönüllülük ve başkalarının mücadelesinde kendi insanlığımızı tanıyacağız.”

Jolie konuşmasında ayrıca, güçlü bir ulusun, güçlü bir insanın başkalarına yardım etmesi ve bağımsızlığa kavuşması için yardım etmesi gerektiğini hatırlattı.

UNHCR’ı diplomatik düzeyde temsil etti

Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni (UNHCR) 50’den fazla saha misyonu gerçekleştiren ve mülteci ve yerinden etme konularında etkili bir savunuculuk yapan 2001-2012 yılları arasında İyi Niyet Elçisi olarak temsil etti.

Jolie, Nisan 2012’de Özel Elçi olarak göreve başladı ve geniş çaplı bir rolle kitlesel nüfusun yerinden olmasına neden olan büyük krizlere odaklanmasını, savunuculuk yapmasını sağladı ve Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni diplomatik düzeyde temsil etti.

Cenevre merkezli Sérgio Vieira de Mello Vakfı, doğum gününde veya yakınında barış ve insan hakları konularında yıllık konferanslar düzenliyor. Etkinlik, bu yıl Cenevre Uluslararası ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlendi ve Birleşmiş Milletler Cenevre’de ağırlandı. (DHA)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org