Ankara Üniversitesi de Silah Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı’na (SAYP) katıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 2011’de hayata geçirilen SAYP’ın üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu dile getiren Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ODTÜ, Gazi, Abdullah Gül üniversiteleri ile birçok firmanın projede yer aldığını ifade etti.

Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı

20 Temmuz 2015 Pazartesi 17:13
Ankara Üniversitesi, savunma sanayinde üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeyi ve özgün projeleri artırmayı amaçlayan Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı’na (SAYP) katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Ankara Üniversitesi, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ve FNSS Savunma Sistemleri AŞ arasında imzalanan SAYP Mutabakat Metni için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda tören düzenlendi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, burada yaptığı konuşmada, Müsteşarlığın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının özgün tasarım projelerle karşılanması ve savunma sanayine ayrılan kaynakların maksimum oranda ülke ekonomisine yönlendirilmesine yönelik çaba yürüttüğünü söyledi.

Müsteşarlık tarafından 2011’de hayata geçirilen SAYP’ın üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu dile getiren Tüfekçi, ODTÜ, Gazi, Abdullah Gül üniversiteleri ile birçok firmanın projede yer aldığını ifade etti.

İmzalanacak mutabakat metniyle Ankara Üniversitesi’nin de programa katılacağını belirten Tüfekçi, projeyle üniversitelerde lisansüstü programlarda yapılan tez çalışmalarının, şirketlerin orta ve uzun vadeli Ar-Ge stratejileri doğrultusunda ve Müsteşarlığın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Tüfekçi, proje kapsamında bugüne kadar bütçesi 7 milyon lira olan 29 projenin hayata geçirildiğini, toplam 36 araştırmacı yetiştirilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

“Uzun soluklu bir iş birliği”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, uzun süredir üniversite ve sanayi iş birliği konusunda arayışlara girildiğini ama bugüne kadar istenen sonuçların alınamadığını söyledi.

Üniversitelerin uzun yıllar duvarlarını örerek “isteyen gelsin bilimi alsın” dediklerini, iş dünyasında da “üniversiteler öyle ürünler versin ki hemen para kazanalım” anlayışının hakim olduğunu dile getiren İbiş, bilgi üretmek ve bunu ürüne dönüştürmenin zorluğuna dikkati çekti.

İbiş, imzalanacak mutabakat metniyle uzun soluklu bir iş birliğine gidildiğini, bunun temelinde de nitelikli insan yetiştirme, nitelikli Ar-Ge yapma, yetiştirilen insanların istihdamını sağlama, hizmet içinde eğitimi sürdürebilmenin bulunduğunu ifade etti.

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken de şirket ve sektörün en önemli kaynağının yetişmiş insan gücü olduğunu belirtti.

Her yıl önemli bir kaynağı yeni ürün geliştirmek için harcadıklarına dikkati çeken Eken, bu süreçte ihtiyaç duydukları nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye önem verdiklerini söyledi. Bu amaçla yürüttükleri değişik projeler bulunduğuna işaret eden Eken, arayışlar sonunda sektörün ve şirketin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

FNSS Savunma Sistemleri AŞ Operasyon Direktörü Can Özelçi, şirket olarak uzun senelerdir Ar-Ge faaliyeti yürüttüklerini anlattı. Özelçi, Ankara Üniversitesi ile savunma sanayinin çeşitli alanlarında çalışabileceklerini dile getirdi.

Bakım-onarım çalışmalarından ihracata

HAVELSAN Genel Müdürü Sadık Yamaç ise bakım-onarım faaliyetleriyle başlayan çalışmalarının, ürün üretimine hatta bunların ihracatını yapabilir noktaya geldiğini vurguladı. Bugün savunmanın yanında sivil alanda da önemli ürünler üretir hale geldiklerine işaret eden Yamaç, teknoloji üretmenin ön şartının üniversitelerle işbirliğinden geçtiğini belirtti. Bu amaçla halen 12 üniversiteyle 24 proje yürüttüklerini ifade eden Yamaç, 2011’de 2,5 milyon lira olan Ar-Ge harcamalarının bugün 50 milyon lira civarına çıktığını kaydetti.

TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, savunma sanayinin son yıllarda ürün geliştirme konusunda akla, bilime en fazla yatırım yapan sektör olduğunu ifade etti.

Sektörün vizyon olarak önüne koyduğu işleri yapabilmesi için teknoloji hazırlık seviyesinin yükseltilmesi gerektiğine dikkati çeken Dörtkaşlı, bunun da iş birliklerini artırmaktan geçtiğini belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından mutabakat metni imzalandı.

Sektörün önceliklerine yatırım yapılacak

Projeyle savunma sanayi sektörünün öncelikleri doğrultusunda ve SSM’nin yönlendirmesiyle, savunma sanayi şirketleri ile üniversiteler arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale getirilmesi, savunma sanayi şirketlerinde çalışanlar tarafından üniversitelerde hazırlanan lisansüstü tezlerin, şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi amaçlanıyor.

Projeyle ayrıca lisansüstü eğitim alacak öğrencilerin, savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

http://www.haberler.com/savunma-sanayii-icin-arastirmaci-yetistirme-7524076-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org