Askeri harcamalara 8 milyar TL’lik kaynak yaratan “zam paketi” “savaş ekonomisi”ni çağrıştırıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi düzenlemelerinin Savunma Sanayii Fonu’na yeni kaynaklar oluşturmak üzere yapıldığını, zamlarla Savunma Sanayii Fonu’na 8 milyar lira ek gelir sağlanacağını söyledi.

Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “Savaş için zam yağdı” başlığını attı.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP’nin açıkladığı Orta Vadeli Programı eleştirdi.

“Açıklanan tedbirler kapsamında elde edilecek gelirlerden 8 milyar liralık bir kaynağın münhasıran Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na ilave gelir olarak aktarılacağı belirtiliyor. Tüm bu tedbirlere de “Jeopolitik riskler ve bu risklerin bütçede doğurduğu harcama ihtiyaçları” gerekçe gösteriliyor. Açıklanan bu tedbirler bir “savaş ekonomisi”ni çağrıştırıyor, ancak bir savaş durumunda bu önlemlerin hiçbir işe yaramayacağı da ortada…”

Oran, açıklanan programın işsizlik ve büyümeye çare olmayacağını söyledi – Cumhuriyet

**

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek zamları böyle savundu

“Savunma giderleri için MTV’ye yüzde 40 zam yapıldı. Muhalefet ortalığı yıktı.

“Arkadaş zammı isteyen hiçbir iktidar yoktur. Ancak devletin güvenliği her şeyin üstünde. Allah korusun ülke bölünse daha mı iyi?”

Gökçek’e ‘Ben sigara içmiyorum ne olcak’, ‘gardaş o zaman angaradaki dinozorlara neden trilyonlar döktün’ diyenler de oldu, Saray’ın fotoğrafının paylaşıp ‘Buna ne dersiin başgan milyar dolarlık saray, hepsi gariban parası’ diyenler de. Makam araçlarının fotoğraflarını paylaşanlar ise “Aziz vatanın bölünmesini engellemek şu makam araçlarının satışlarıyla başlasak ne dersin” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org