Askeri savcı, Er Uğur Kantar’ı işkenceyle öldüren erler için ‘ömür boyu hapis’ istedi

Cezaevi müdürü Ayhan Şentürk için de ‘görevi ihmal’ suçundan ceza talep eden savcı, “Uğur Kantar’ın soruşturma konusu eylemlere maruz kaldığı dönemde disiplin ceza evine nadiren uğradığı, böylelikle gardiyan, erbaş ve erlerin rahatça başına buyruk hareket etmeleri için uygun ortam sağlamıştır” dedi.

‘Disko’da ölüme ağırlaştırılmış ömür boyu istemi

Mesut Hasan BENLİ/ ANKARA
14 Eylül 2014
Askerlik görevini KKTC’de yaparken, ‘disko’ diye nitelendirilen disiplin koğuşunda gördüğü ağır işkenceler sonucu hayatını kaybeden Uğur Kantar davasına devam edildi.

Girne Askeri Mahkemesi’nde önceki gün yapılan duruşmaya Uğur Kantar’ın babası Aydın Kantar ile avukatları katıldı. Duruşmada baba Aydın Kantar, “Oğlumun askerlik kurumundan işkenceye maruz kalarak vefat etmesine içim acıyor. Keşke vurulaydı da en azından bilirdik ki kazadır, fakat göz göre göre işkenceyle öldürülmüş olması tüm ailemin içini burkmaktadır” dedi. Kantar’ın avukatları da sanıkların tutuklanmasını talep etti. Savunmaların ardından esasa ilişkin mütalaasını açıklayan askeri savcı, sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakkında, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası talep etti. Savcı, diğer sanıklar Süleyman Özdoğan, Özkan Belmen ve Ahmet Yurdusevdi içinse, Uğur Kantar’ın işkenceye maruz kalmasına müdahale etmedikleri, bu duruma seyirci kaldıkları ve cezaevi müdürüne bildirmedikleri için ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan ceza istedi. Cezaevi müdürü Ayhan Şentürk için de ‘görevi ihmal’ suçundan ceza talep eden savcı, “Uğur Kantar’ın soruşturma konusu eylemlere maruz kaldığı dönemde disiplin ceza evine nadiren uğradığı, böylelikle gardiyan, erbaş ve erlerin rahatça başına buyruk hareket etmeleri için uygun ortam sağlamıştır” dedi.

hurriyet.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org