Askerlik değişiyor: Parası olmayan “asgari ücret” karşılığı askerlik yapacak

Yeni uygulama hayata geçerse herkes 2 ya da 3 ay temel eğitim alacak. Kalan askerlik süresinde ise isteyen aylık asgari ücreti ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik yapmak isteyenler ise asgari ücret alacak.

Askerlik tamamen değişiyor: Tezkereye ‘asgari ücret’ ayarı

14/01/2016 10:33
Askerlik bir kez daha değişiyor. Yeni uygulama hayata geçerse herkes 2 ya da 3 ay temel eğitim alacak. Kalan askerlik süresinde ise isteyen aylık asgari ücreti ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik yapmak isteyenler ise asgari ücret alacak.

RADİKAL – Bedelli askerlik uygulaması için çıkarılan yasalarla sık sık gündeme gelen 1935 tarihli Askerlik Yasası’nın bir kez daha değiştirileceği öğrenildi. Sık sık tartışma konusu olan ve pek çok değişikliğe uğrayan Askerlik Yasası’nın değiştirilmesi için Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni bir taslak üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Cumhuriyet gazetesinden Sertaç Eş’in haberine göre, üzerinde çalışılan taslakta, askerlik yükümlülüğü olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için 2 ya da 3 aylık bir temel eğitim öngörülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik süresinin ise isteyenler her ay için asgari ücret miktarında bir tutarı yatırmaları durumunda izinli sayılacaklar. Askerliklerinin temel eğitim bölümü dışında kalan kısmını izinli olarak geçirenlere de tezkere verilecek.

Ancak asgari ücret yatırarak askerlik yapamayacak durumda olanlar veya gönüllüler ise askerliklerinin temel eğitim bölümü dışındaki dönemlerde her ay asgari ücret tutarında maaş alacak. Askere olan ihtiyaca göre, bu miktar daha sonra ayarlanabilecek.

İsteyenlerin askerlik hizmetlerinin temel eğitim dışındaki bölümlerini para ile karşılamaları, kalanların ise alacakları maaş karşılığında askerlik yapacak olmalarının eşitsizlik ve mağduriyet duygularını da bir ölçüde gidereceği değerlendiriliyor.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/askerlik-tamamen-degisiyor-tezkereye-asgari-ucret-ayari-1498350

**

‘ASKERLİĞİN ZORUNLU OLMAMASINI SAVUNUYORUZ’

Ayhan Bilgen, basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin askerlikle ilgili yeni bir taslak olduğunu sorusu üzerine Bilgen şunları söyledi: “Biz askerlik hizmetinin zorunlu olmamasını savunuyoruz. Vicdani ret hakkını savunuyoruz. Askerlik yapmak isteyenler bunu vatan sevgisi ya da bir görev olarak yapabilir. Ama dünyada bunun başka kamu hizmetleriyle karşılanmasına dair örnekler var. Topluma karşı bir görevse yolları bulunabilir. Güvenlik politikaları açısından da ne kadar asker varsa o kadar güvenli olmuyorsunuz. Türkiye’nin içerde ve dışarda düşman üretip sonra da sorunu asker istihdamıyla çözmeye çalışmasının ne iç barışa ne de bölgesel faydası yok.”

http://tr.sputniknews.com/politika/20160114/1020200637/hdpden-diyarbakir-aciklamasi-siyaset-sorumluluk-almali.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org