Askerlik yapmayı reddeden İsrailli iki vicdani retçi tekrar hapsedildi

Mattan Helman daha önce 90 gün askeri cezaevinde yatmıştı ve tekrar 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Askeri cezaevinde daha önce 40 gün yatan Ayelet Brachfeld ise, tekrar 40 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İsrail: Vicdani Retçiler Mattan Helman ve Ayelet Brachfeld tekrar hapsedildi

Israil’de iki vicdani retçi Mattan Helman ve Ayelet Brachfeld, askerlik görevini yapmayı reddettikleri için tekrar hapsedildi.

DESTEK İÇİN BU PROTESTO MEKTUBUNU GÖNDERİN

Mattan daha önce 90 gün askeri cezaevinde yatmıştı ve tekrar 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Askeri cezaevinde daha önce 40 gün yatan Brachfeld ise, tekrar 40 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ayelet, Şubat ayında ilk hapis cezasına çarptırılmadan önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Eylemlerine tamamen karşı olduğumda bir sisteme hizmet edemiyorum ve eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsam buna kendi hareketlerimle başlamalıyım. Yaşıtım olan çocuklardan ‘başka bir seçeneğim yok’ cümlesini duymaktan bıktım. İnsanların hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve sistemin bizden daha büyük olduğunu düşünmelerinden yoruldum. Gördüğüm kadarıyla, burada aşırı bir adaletsizlik var ve yapabileceğiniz ilk şey buna katılmayı reddetmek.” Bildirinin tamamını buradan okuyun.

Mattan’ın ise yakın zamanda +972 dergisinde bir makalesi yayınlandı: “Büyük-büyükbabam Holokost sırasında Yahudileri kurtardı. Şimdi ben İsrail ordusuna kaydolmayı reddettiğim için hapisteyim.”

Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) bütün vicdani retçilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Öldürmeyi reddetmek suç değildir.

Hannah Brock

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org