‘Astsubayların sorunu’nda TSK gerçekliği -B. İLTER

Mevzuatınıza göre koyduğunuz hükümlerle vefat eden subayın cenazesini Kızılay Kocatepe Camiinde, astsubaylarınki ise Ulus Hacıbayram Camiinden kaldırarak ölülerimizi bile ayrıma tabi tuttunuz mu tutmadınız mı?

Geçtiğimiz hafta TSK’daki intiharları görüşmek için gittiğim Genelkurmay Başkanlığı’nda yaptığım görümeleri aldığım cevapları ve izlenimleri sizlerle paylaşmıştım. Yazım üzerine TEMAD’dan bolca açıklama geldi. Malum memleketin gündemi darmaduman, ancak bugüne kaldı… Eleştrisel sorularını biraz kısaltarak yayınlıyor ve bir süreliğine aralarından çekiliyorum. Herkese iyi pazarlar
*
-TSK’da Genelkurmay astsubayı, kuvvet komutanlıklarında kuvvet astsubaylığının görevi nedir. Neden Genelkurmay subaylığı, kuvvet subaylığı gibi kadroları yoktur? Kuvvet astsubaylarının görevi astsubayların sorunlarını komutanına aktarmaksa; aktarılan sorunların çözümüne ilişkin neler yapıldı?/ Bu kadrolar TEMAD’a alternatif makamlardan olunarak oluşturdu./ Neden kuvvet subaylığı yok, subayların sorunu yok, yoksa var olan sorunları komuta katına aktarmama gibi bir sorunları olmadığı için mi subayların böyle kadrosu yok?
-İç Hizmet kanununda disiplin; ‘’Astın ve üstün hukukuna riayettir‘’ diyor. Yapılyor mu?
-Askeri yüksek idare mahkemesi AYİM’deki 5 kişilik heyetin neden ikisi hukukçu değildir?
-Sivil idare mahkemelerinin kararı Danıştay’a götürülmektedir. AYİM konusu neden Danıştay’a gitmez ilk ve son mahkemedir?
-Kanunda yeri olmayan kabahatlerden dolayı komutan keyfiyetine dayanarak amir astına ceza verebilmektedir. Kabahatlerden dolayı verilen cezaların karşılığı 18 puana erişilince personel ordudan atılmakta mıdır?
-TSK’da son 10 yılda disiplin cezası alan subay, astsubay ve uzman erbaş mevcudu nedir? -Anayasanın 128. maddesi ‘’Kamu görevlilerinin özlük hakları kanunla düzenlenir derken uzman erbaş yönetmeliğine koyduğunuz ‘’ Haklarında soruşturma açılan uzman erbaşların TSK ile ilişiği kesilir hükmü gereği kaç uzman erbaşın sözleşmesi kesildi AYİM bu konuda ne karar verdi.
-11 Kasım – 2 Aralık 2013 tarihleri arasında 7 astsubay intihar etmiştir. İdarenin aldığı tedbir nedir?
-Subay ve astsubayların neden orduevi, lojman, kampları ve servisleri ayrı?
-Subayların emeklilikte aldıkları maaş görevde aldıkları maaşın %85’i iken astsubayların maaşları neden % 50’dir?
-Askeri savcıları ihbar şikayet vb. nedenler varken kendi başlarına dava açamazlar?
-5 tane tugay profesyonelleşecekti neden profesyonelleşemiyoruz?
– TSK Dayanışma Varlığına kaç general kaç subay kaç astsubay üyedir? Kaç general, subay ve astsubaya hukuki yardım adı altında mali yardım yapılmıştır?
-Oyakta sermaye bazında temsil oranı adil midir?
-Babaeski’de son on yılda kaç tugay kovuldu ve kaç tugay bozuldu?
-Mevzuatınıza göre koyduğunuz hükümlerle vefat eden subayın cenazesini Kızılay Kocatepe Camiinde, astsubaylarınki ise Ulus Hacıbayram Camiinden kaldırarak ölülerimizi bile ayrıma tabi tuttunuz mu tutmadınız mı?
-Antalya’ da 31 tane albay varken Hakkari’de neden bir tane albay var?
-Ankara’da müzisyen yetiştiren mızıka okulunda 40 tane albay var. Nöbet ve hizmet amacıyla orda bulunan muhafız ve hizmet bölüğünde 36 tane asker var. Hakkari’de profesyonelleşmeyen TSK mızıka okulunda 40 tane albayı istihdam ederek ( miktarı erbaş ve erlerden fazla ) profesyonelleşmiş. Neden?
-TSK’nın vakıflarının (TSK dayanışma, el ele, mehmetçik, kartal vb ) yönetim kurullarında toplam kaç general subay ve astsubay vardır?
-Jandarma genel komutanlığında yapılan atamalaşma subaylar kadro görevlerine atanırken astsubaylar neden emre atanır? (Emire atanınca örnek Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı emrine atanan bir astsubay Şereflikoçhisar’dan birkaç ay sonra 308 km. uzağa Nallıhan’a komutan inisiyatifinde atanabiliyor)

TSK: Vicdani ret hak değildir -B. İLTER

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org