Avrupa Ordusu’nun temeli mi? Fransa ve Almanya ortak savaş uçağı ve tank projesi geliştirecekler

AB ülkeleri ortak savunma politikasını tartışmaya devam ederken, Fransa ve Almanya buna hizmet edeceği iddiasıyla ortak hava muharebe sistemi ile ortak tank projesi geliştireceklerini duyurdu.

Fransa ve Almanya’nın silah ortaklığı

23/11/2018
Avrupa Ordusu tartışmaları sürerken, AB’nin iki önemli ülkesi Fransa ve Almanya’nın ortak silah sistemleri geliştirdikleri öğrenildi. Yeni tip bir savaş uçağı ve tank projesini kapsayan ortaklık Avrupa ordusunun temeli olarak nitelendiriliyor.

AB ülkeleri ortak savunma politikasını tartışmaya devam ederken, Fransa ve Almanya buna hizmet edeceği iddiasıyla ortak hava muharebe sistemi ile ortak tank projesi geliştireceklerini duyurdu. Pazartesi Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları Zirvesi’nde bir araya gelen Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly ile Alman Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, ikili bir görüşme yapmıştı. İkili görüşmede alındığı bildirilen bir basın açıklamasıyla ortak hava muharebe sistemi (SCAF) ilan edildi. Fransa’nın komuta edeceği belirtilen bu sistem için Fransız ve Alman savunma sanayilerinin ortaklaşa çalıştıkları ve bunu iki ülkenin yönetimlerine sundukları da kaydedildi. Önümüzdeki yılbaşında araştırma ve geliştirme çalışmalarına yönelik anlaşmanın imzalanacağı SCAF projesi kapsamında Fransız Dassaul-Airbus şirketinin bir etüt gerçekleştireceği belirtildi. Ortak hava muharebe sisteminin gerçekleştirilmesi aşamasında Airbus Defence and Space şirketinin de rol alacağı da verilen bilgiler arasında. SCAF adlı proje ile AB’nin ortak savunma çalışmalarına katkı yapılmak istendiği savunuluyor. Bu sayede halen var olan uçak ve dronlara ek olarak yeni nesil bir savaş uçağı tasarlanması planlanıyor. Projede geleceğin kruvaziyer misilleri ve dronlarının da olacağı bilgisi verildi. İki ülkenin ortak tank projesini ise Almanya’nın yöneteceği kaydedildi. Alman Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegman ile Fransız devletine ait Nexter şirketlerinin yürütmesinde uzlaşıldı. Krauss-Maffei Wegman ile Nexter şirketleri, 2015 yılında KNDS adıyla ortaklaşmıştı. Ortak tank projesine ilişkin araştırma-geliştirme raporunun önümüzdeki yıl içinde açıklanması planlanıyor.

Avrupa ordusuna doğru mu?

Paris’te 70 dünya liderinin katıldığı 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı etkinliklerinden önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ortaya attığı ortak Avrupa ordusu fikri ses getirdi. ABD Başkanı Donald Trump fikre sert tepki gösterirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak orduya yeşil ışık yaktı. Macron, “Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça Avrupalıları koruyamayacağız. Tehditkar olabileceğini gösteren ve sınırlarımıza dayanmış bir Rusya’ya karşı, daha egemen, ABD’ye bağımlı olmayan ve tek başına kendini savunan bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

BRÜKSEL

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org