Avrupa ve Kanada’nın son üç yılda NATO’ya katkısı 46 milyar dolara ulaştı

Stoltenberg, “yıllarca süren gerilemenin ardından 2015 yılında NATO’nun Avrupalı müttefikleri ve Kanada’da ittifak için savunma harcamalarında gerçek artış gördük. 2016’da da bu devam etti ve bu yıl, 2017’de, yıllık yüzde 4,3’lük daha da büyük artış öngörüyoruz” dedi.

Stoltenberg: NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’daki 4 gücü tamamen aktif

© REUTERS/ Francois Lenoir
28.06.2017
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Stoltenberg, “NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’daki 4 çok uluslu gücü şimdi tamamen aktif durumda. Bu durum, olası herhangi bir saldırganlık karşısında ittifakımızın birleştiğini açık şekilde gösteriyor” dedi.

Stoltenberg, yarın, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın gündemine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Genel Sekreter, toplantıda ele alınacak temel konuları terörle mücadele, Afganistan, Irak, savunma harcamalarında yük paylaşımı, Avrupa Birliği (AB) ile iş birliği ve Baltık Denizi’ndeki güvenlik durumu olarak sıraladı.

Geçen ay yapılan zirvede NATO Devlet ve Hükümet Başkanlarının, ittifakın terörle mücadele çabalarını hızlandırmaya ve savunmada yük paylaşımını artırmaya karar verdiklerini hatırlatan Stoltenberg, yarın da savunma bakanlarının bu kararları daha ileri taşımak, NATO’nun caydırıcılık ve savunmasını daha da güçlendirmek için bir araya geleceklerini kaydetti.

Stoltenberg, “NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’daki 4 çok uluslu gücü şimdi tamamen aktif durumda. Bu durum, olası herhangi bir saldırganlık karşısında ittifakımızın birleştiğini açık şekilde gösteriyor” dedi.

‘2017’DE SAVUNMA HARCAMASI YÜZDE 4,3 ARTACAK’

İttifak genelinde NATO için savunma bütçelerini artırmak gerektiğini dile getiren Stoltenberg, şöyle konuştu:

“Yıllarca süren gerilemenin ardından 2015 yılında NATO’nun Avrupalı müttefikleri ve Kanada’da ittifak için savunma harcamalarında gerçek artış gördük. 2016’da da bu devam etti ve bu yıl, 2017’de, yıllık yüzde 4,3’lük daha da büyük artış öngörüyoruz. 2017 böylece NATO için ülkelerin savunma harcamalarının üst üste arttığı 3. yıl olacak. Bu durum, son üç yılda Avrupalı müttefiklerin ve Kanada’nın NATO’ya neredeyse 46 milyar dolar savunma harcaması yaptığı anlamına geliyor.”

‘TRUMP’IN ISRARCI TUTUMUNDAN MEMNUNUZ’

Bu konuda ABD Başkanı Donald Trump’ın müttefiklerin NATO için bütçelerini artırmasına yönelik çağrısının ne kadar etkili olduğuna yönelik soru üzerine Stoltenberg, Trump’ın ısrarcı tutumundan memnun olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org