Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO): Barış, askeri operasyonlarla değil, insan haklarıyla geliyor

EBCO Başkanı Friedhelm Schneider: “Türk hükümeti barbarca kavga etme araçlarından kaçınmalı ve nihayetinde askerlik hizmetine vicdani ret hakkını uluslararası insan hakları standartlarına uygun olarak yasallaştırmalıdır.”

Brüksel 11-10-2019 Türkiye: Barış, askeri operasyonlarla değil, insan haklarıyla geliyor

EBCO Başkanı Friedhelm Schneider bugün şunları söyledi: Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt kuvvetlerine karşı Türk askeri operasyonunun başlatılması ve bölgedeki sivillerin giderek daha fazla acı çekmesi üzerine :

“Suriye çatışma bölgesindeki durumu sinsice Peace Spring (Barış Pınarı) adında bir askeri operasyonla ağırlaştırmak yerine, Türk hükümeti barbarca kavga etme araçlarından kaçınmalı ve nihayetinde askerlik hizmetine vicdani ret hakkını uluslararası insan hakları standartlarına uygun olarak yasallaştırmalıdır.”

Ayrıca, EBCO, dün yayımlanan Türk üye derneği VR-DER’in (Vicdani Ret Derneği) bildirisini yeniden yayımladı:

Füzeye Karşı, Savaşa Karşı!
10 Ekim 2019
Parlamentonun genel kurulunda gücün “güvenli bölge” dediği Suriye’nin kuzeyi ve doğusu ile ilgili bilgi konusu tartışıldı ve kabul edildi. Özetin ortaya çıkmasından bu yana, çeşitli siyasi partilerin bazen açıkça desteklediğini görüyoruz; ve diğer politikacıların ve siyasi çevrelerin “ihtiyaçlarının ne yazık ki olsa” gerektiğini desteklediğini duyuyoruz.

Olanlara hiç şaşırmadık. Politikacıların bir yandan “barış” dediği, bir yandan da ısınmayı desteklediğine şaşırmadık; TBMM’nin açıldığı gün ilk gündeminin 1 Ekim’de Savaş ve şiddetin konuşulduğu ve tek çözüm olarak ele alındığı. Gücün kendi güvenliğini sağlamak için milyonlarca insanın hayatını doğrudan etkileyebilecek olan iktidar savaş planlarının barış olarak adlandırılmamasına şaşırmıyoruz.

Biz şaşırmıyoruz ve yeni karara bir kez daha bağırıyoruz: Savaşa hayır! Alınacak her savaşa, yapılacak her mesleğe, iktidarın hegemonik politikaları için alınacak her yeni kararlara hayır!
Vicdani Ret Derneği

Daha fazla bilgi ve görüşmeler için lütfen EBCO Başkanı Friedhelm Schneider (+4915204477675; [email protected]) veya EBCO Başkan Yardımcısı Sam Biesemans (+32477268893; [email protected]) ile irtibata geçiniz.
basın bülteni
EBCO
Türkiye

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org