Avustralyalı savaş karşıtları silah üreticisi şirketin iki tesisini ablukaya aldı

Aktivistler, Yuendumu yerlilerinin çağrısıyla dayanışma içinde NIOA mermi üreticisinin Benalla’daki tesislerini ve şirketin Brisbane’deki fabrikasını engelledi.

Avustralya: aktivistler ateşkes çağrısıyla dayanışma içinde mermi üreticisini engelliyor

polisi silahsızlandır

21 HAZ 2022
17 Haziran’da, Avustralya’daki WRI üyesi – Ücret Barışı – üyeleri, Yuendumu yerlilerinden Kıdemli Yaşlıların polis ateşkesi çağrısıyla dayanışma içinde NIOA mermi üreticisinin Benalla’daki tesislerini ablukaya aldı. Başka bir grup da şirketlerin Brisbane’deki fabrikasını engelledi. Yuendumu topluluğundan gelen ateşkes talebi, toplulukların güvenliğini artırmak ve devletin kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi için bir dizi adli ve sosyal önlemle birlikte geliyor.

NIOA, Brisbane merkezli bir silah üreticisidir ve Avustralya polisine en çok silah ve mermi tedarikçisidir. Benalla fabrikası, NIOA’nın polis silahlarına dönüşen mermileri yaptığı yerdir. Web sitelerine göre, 2022 yılına kadar “NIOA tarafından Avustralya Kanun Uygulama, Askeri ve Spor pazarlarına bir milyardan fazla mermi tedarik edildi”.

Brisbane’deki ablukada aktivistler, devam eden devlet şiddeti, polis güçlerinin militarizasyonu ve Avustralya silah endüstrisinin gelişimi arasındaki bağlantıdan bahsettiler . Konuşmacılar, önceki iki yüzyıllık kolonizasyonda militarize polis tarafından aşırı sınır şiddeti ile uzak topluluklar arasında askerileştirilmiş polisin mevcut varlığı arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Yuendumu’nun büyüklerinden Avustralya’nın kalbinden gelen yalvarışı dinlediler: “Yeter şiddet! Uzak topluluklarda artık silah yok.”

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org