Bahçeşehir Üniversitesinde Vicdani Ret Hakkı Konuşuldu

Bahçeşehir Üniversitesinde 10 Aralık İnsan Hakları Günü kapsamında vicdani ret hakkı konuşuldu.

10 Aralık İnsan Hakları Günü kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü, Uluslararası Hukuk Kulübü ve Renkli Çatı Kulübü ile birlikte 15-16 Aralık’ta bir etkinlik serisi düzenledi. Bu etkinlik serisinde konuşulan konulardan biri de 15 Aralık tarihinde vicdani ret oldu.

Etkinlik, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yüz yüze gerçekleştirilirken ayrıca Zoom üzerinden de yayın yapıldı.

Etkinlikte konuşmacı olarak derneğimizin eş başkanı Av. Gökhan Soysal ve Dr. Serkan Köybaşı yer aldı. Söze ilk önce başlayan Dr. Serkan Köybaşı vicdani reddin bir hak olarak hukukta yerinden bahsederken özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 2011 yılında vermiş olduğu Bayatyan v. Ermenistan kararını değerlendirdi. Zorunlu askerliğin anayasada yer almadığını, bunun kanunla getirildiği  ve bu kanunun niteliği değerlendirildi.

Ardından söz alan Av. Gökhan Soysal özellikle güncel örneklerden yola çıkarak vicdani retçilere uygulanan baskılara değindi. Tüm bu baskıların hukuka aykırı olduğu ve TC Devleti’nin bir an önce vicdani ret hakkını anayasal korumaya almak zorunda olduğu vurgulandı.

Etkinlik, etkinliği izleyen kişilerin konuşmalarıyla devam ederken soru cevap kısmıyla sona erdi.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org