Barış aktivisti Rachel Corrie unutulmadı

2003’ün 16 Mart günü, Corrie, Gazze şeridinin güneyindeki Refah kentinde İsrail buldozerlerinin Filistinli bir doktorun evini yıkmasına engel olmak isterken, buldozerler tarafından ezilerek öldürüldü.

Barış aktivisti Rachel Corrie unutulmadı

16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamını yitirenler anılırken, İstanbul’da bir üniversite öğrencisi Filistinlilere ait evlerin önünde İsrail buldozerlerine karşı bedenini siper ederek işgali protesto eden barış aktivisti Rachel Corrie’yi andı.

Galatasaray Meydanı’nda Rachel Corrie’nin fotoğraflarını yere seren üniversite öğrencisi Meyrem Taşdemir, Rachel’i kırmızı karanfiller ve Filistin bayrağıyla andı. Konuştuğumuz Taşdemir,  anmasını İsrail Konsolosluğu önünde başlattığını ancak sivil polislerinin buna engel olması üzerine Galatasaray Meydanında oturma eylemini sürdürdüğünü söyledi.

Çevredekilere Rachel Corrie’nin hikayesini anlatan Taşdemir, “Rachel Corrie ne yoksul, ne Filistinliydi. Ancak Amerika’da sakin bir kasabada sürdürdüğü hayatı terk edip İsrail işgali altındaki Filistin halkına destek için bir saniye bile düşünmedi ve soluğu Filistin’de aldı. Rachel’ın bu duyarlılığı ve insanlığı hepimize örnek olmalı” dedi.

Corrie, Amerika’da sakin bir kasabada yaşarken İsrail devletinin Filistin topraklarına yönelik işgalini protesto etmek için Filistin’in yolunu tutmuştu

2003’ün 16 Mart günü, Corrie, Gazze şeridinin güneyindeki Refah kentinde İsrail buldozerlerinin Filistinli bir doktorun evini yıkmasına engel olmak isterken, buldozerler tarafından ezilerek öldürüldü. Olayın ardından ne İsrail ne de Amerika Birleşik Devletleri (ABD), sorumluları cezalandırdı.

firatnews.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org