Barış İçin Gaziler: Gazze Katliamı Nükleer Savaşa Yol Açabilir

Nükleer savaş, İsrail’in Gazze saldırısının “olası” bir sonucu olarak görülmese de, bu fazlasıyla gerçek bir olasılık. ABD ve İsrail ateşle oynuyor. Pek çok savaşın gazileri olarak, kontrol edilmezse kaçınılmaz olarak nükleer savaşa yol açacak olan militarizmin sonunu görmek istiyoruz.

Küba Füze Krizi’nden bu yana ölümcül nükleer silah tehdidini deneyimleyen, aynı zamanda Gazze’de olup bitenlerden perişan ve öfkeli olan gaziler olarak, Orta Doğu’da daha geniş bir savaş potansiyeline karşı uyarıda bulunmalıyız. nükleer savaşa bile yol açabilecek bir olay.

İsrail’in Gazze’ye yönelik kitlesel ve acımasız bombardımanı, aslında sivilleri hedef almasa da, ayrım gözetmeden yapılıyor. Bugüne kadar en az 4.000’i çocuk olmak üzere 10.000’den fazla Gazzeli öldürüldü. Enkaz altında çok sayıda mağdur kaldı. Sanki nükleer bomba atılmış gibi.

İsrail Knesset’inin bir üyesi aslında Gazze’ye nükleer bomba atılması çağrısında bulundu – ya da kendi deyimiyle “kıyamet günü silahı “. İsrail’in 1960’lı yıllardan beri nükleer silahlara sahip olduğu açık bir sırdır . İsrailli liderler nükleer silahlara sahip olduklarını kabul etmeyi kibirli bir şekilde reddettiler ve hiçbir nükleer anlaşma imzalamadılar. Ancak üstü kapalı olarak İran’ı nükleer saldırıyla tehdit ettiler. Daniel Ellsberg’in belirttiği gibi , ABD ve diğer nükleer güçler her zaman nükleer silah kullanıyor; bu, “tetiği çekmeden birinin kafasına silah doğrultmak” gibi bir şey.

ABD yakın zamanda büyük deniz kuvvetleri ve binlerce askerini Doğu Akdeniz’e konuşlandırarak Gazze’de soykırım katliamı yürüten İsrail’in arkasını kolladı. ABD’nin İran’a ve Lübnan hükümetinin önde gelen siyasi partisi ve İslami milis grubu Hizbullah’a yönelik örtülü tehdidi bölgede gerilimi artırdı.

ABD ve İsrail’in İran’a yönelik tehditleri – ABD’nin İran Nükleer Anlaşması’ndan (JCPOA) çekilmesiyle birleştiğinde – aslında İran’ı kendi nükleer silahlarını geliştirmeye teşvik edebilir. Nükleer silahlara sahip tek Müslüman çoğunluklu ülke olan Pakistan, İsrail’e İsrail’deki katliama son vermesi çağrısında bulundu.

Nükleer savaş, İsrail’in Gazze saldırısının “olası” bir sonucu olarak görülmese de, bu fazlasıyla gerçek bir olasılık. ABD ve İsrail ateşle oynuyor. Barış İçin Gaziler olarak bizlerin , Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik İsrail yerleşimci ve asker şiddetine son verilmesi çağrısında bulunan dünyanın her yerindeki insanlarla bir araya gelmemizin bir başka nedeni de budur . Onur ve kendi kaderini tayin hakkı da dahil olmak üzere Filistinlilerin insan haklarını destekliyoruz.

Pek çok savaşın gazileri olarak, kontrol edilmezse kaçınılmaz olarak nükleer savaşa yol açacak olan militarizmin sonunu görmek istiyoruz. Ukrayna’daki savaşın sona ermesi için ateşkes ve müzakerelerin yapılması, ABD’nin Çin’e karşı savaş hazırlıklarına son verilmesi yönündeki çağrılarımızı yineliyoruz . Irkçılığın, sömürgeciliğin ve emperyalizmin olmadığı, tüm halkların egemenlik haklarına saygı duyulan barış dolu bir dünya istiyoruz.

Kitle imha silahlarının yayılması dünyayı kritik bir dönemece soktu. Martin Luther King’in uyardığı gibi, “şiddetsizlik ile var olmama” arasında seçim yapmalıyız. ABD’yi ve tüm nükleer silahlı ülkeleri, dünyayı nükleer silahlardan kurtarmak için acil diplomasiye başlamaya çağırıyoruz. Gazze’de derhal ateşkes sağlanması, Gazze halkına büyük insani yardım yapılması ve İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı işgaline son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

18 Kasım 2023

Kaynak: Veterans For Peace

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org