Sekiz ülkeden sekiz vicdani retçi neden reddettiklerini anlatıyor: ‘Barışa giden yolda savaşamazsınız'(1-2)

Peter Hathorn (Güney Afrika) : ‘İçinde yaşadığım apartheid toplumu varlığımın özüne saldırgandı’
Einat Gerlitz (İsrail) : ‘Bu savaş şiddetin çözüm olmadığını kanıtlıyor’

‘Barışa giden yolda savaşamazsınız’: 20 yaşındaki bir İsrailliden 99 yaşındaki bir Britanyalıya kadar sekiz vicdani retçi, orduda hizmet etmeyi neden reddettiklerini anlatıyor

18 yaşındakiler için askerlik hizmeti, Birleşik Krallık’ta Muhafazakar Parti’nin önemli bir seçim taahhüdüdür. Ancak zorunlu askerliğin olduğu ülkelerde, vazgeçmenin ağır bir maliyeti var: dışlanma, para cezaları ve hapiste geçirilen süre

Michael Segalov – 8 Haziran 2024

‘İçinde yaşadığım apartheid toplumu varlığımın özüne saldırgandı’

Peter Hathorn, 63 , Cape Town, Güney Afrika
İçinde büyüdüğüm toplum şimdiye kadar var olan en tuhaf ve kurumsal açıdan ırkçı ortamlardan biriydi. Yaşamın her yönü, püriten ve baskıcı bir şekilde ırksal çizgilere göre katmanlaşmıştı. Durban banliyömüzün tamamı beyazdı, ev işçileri dışında. Sadece beyazların olduğu bir okula gittim. 70’lerin sonlarında liberal düşünceli Cape Town Üniversitesi’nde, neredeyse tek bir akademisyen veya öğrenci siyahi bir insan değildi. Renk çizgisinin ötesindeki cinsel ilişkiler yasaklandı ve hapis cezasıyla cezalandırıldı.

O dönemde Afrika Ulusal Kongresi yasaklı bir örgüttü ve silahlı mücadele yürütüyordu. Nelson Mandela hapsedildi. Güney Afrika ordusu, Namibya’nın kuzeyinde ve Angola’nın güneyinde bir savaş yürütüyordu ve ayaklanmaları bastırmak için Güney Afrika’daki Siyah kasabalara konuşlandırılmadan çok önce, apartheid devletinin sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyordu. Çoğunlukla 16 yaşında çağrılan beyaz adamlardan oluşan zorunlu askerlik ordusuydu. Bu orduya uymamak, iki yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanıyordu ve sonrasında tekrar askere alınabiliyordunuz.

Askerliği ertelemek için üniversiteye gittim, sonra reddetmeye karar verdim. 70’lerin sonlarından itibaren, ana akım kiliselerdeki az sayıdaki vicdani retçi, apartheid’a karşı güçlü itirazlarını dile getirmiş ve haksız bir savaşa katılmaya direnmişti. Birçoğumuz üzerinde derin etkiler bıraktılar. Hizmet etmeye olan muhalefetim tamamen politikti: İçinde yaşadığım apartheid toplumu varlığımın özüne saldırgandı ve 1983’te mezun olduktan sonra müstakbel birimime kararımı bildiren bir mektup yazdım.

Askeri mahkeme tarihim belirlendikten sonra öğrencilerle, diğer askerlerle, kampanyacılarla ve kilise gruplarıyla konuşarak tavrımı açıkladım. İki yıl hapis cezasına çarptırıldım ve onursuz bir şekilde ordudan ihraç edildim.

Pretoria’nın kötü şöhretli “azılı hapishanesinin” ahşap kapılarından içeri adım atmak göz korkutucuydu. Pek çok apartheid muhalifi de dahil olmak üzere insanların idam edilmek üzere getirildiği yer burası. Gardiyanlar Siyah mahkûmlara karşı ırkçı, bana ise düşmanca davrandılar. Üç ay sonra hakim cezamı yarıya indirdiğinde kendimi şanslı hissettim. 1984’ün başlarında, Zorunlu Askerliğe Son Kampanyası yaygınlaştığı ve artan sayıda asker katılmayı reddettiği için serbest bırakıldım. Geleneksel mitinglerin yanı sıra çarpıcı posterler, müzikal ve kültürel etkinlikler, ülke çapında bir oruç gibi yenilikçi politik yöntemler kullandık.

Tekrar askere alındığımda cezanın üst sınırı altı yıla çıkarıldı. Neyse ki bir avukat, zaten terhis edilmiş olduğum için yeniden askere alınmamın yasa dışı olduğunu güçlü bir şekilde savundu. Karmaşık bir hukuki mücadeleyle karşı karşıya kalan ordu geri adım attı. Bu beni çok rahatlattı: Altı yıl daha hapis cezasıyla karşı karşıya kalıp kalmayacağıma karar vermek zorunda kalmaktan hoşlanmıyordum.

‘Bu savaş şiddetin çözüm olmadığını kanıtlıyor’

Einat Gerlitz, 20, Tel Aviv, İsrail

Einat Gerlitz: ‘Bazı çocuklar dövüşmekten heyecan duyuyordu.’
Ergenlik yıllarımın çoğunda askerlik fikri beni pek rahatsız etmedi. İsrailli bir Yahudi olarak hazırlıklar erken başlıyor. Okuldaki bazı çocuklar kavga etmekten heyecan duyuyordu. Zamanımı savaş dışı bir eğitim biriminde geçireceğimi, çocuklara ve askerlere bir şeyler öğreteceğimi düşündüm: Başımı öne eğ, bu işi halledeyim. Daha sonra 12. sınıfta iklim aktivizmini buldum. İsrailli ve Filistinli bir grup lise öğrencisi olarak ulusal çapta örgütlendik. İşgal kavramını anlamaya başladım: Hepimiz aynı yerde yaşarken gerçekliklerimiz birbirinden dünyalar kadar uzaktaydı. Bildiklerimin çoğu sorgulanmaya başlandı.

Askerliğin sadece bir zorunluluk değil, aynı zamanda görevim olduğuna inanarak yetiştirilmiştim. Bunu yapmayanlar bencil ve cahildi. Reddetme hareketi hakkında ne kadar çok şey öğrenirsem o kadar emin oldum. Evet, sessiz bir işe girebilirim. Bazı insanlar başka tür muafiyetlere başvuruyor: fiziksel ya da zihinsel sağlık nedenlerinden ya da dini inançlardan dolayı. Bunun yerine, kamuoyu önünde reddetmeye karar verdim. Sesini duyurmak, hayatta bir kez karşınıza çıkacak bir şanstır. Askere gitmek İsrail yaşamı için o kadar merkezi bir öneme sahip ki, reddetmek toplumu bunu dikkate almaya zorluyor. Fedakarlığa değer veren bir kültürde, amacınızı gerçekleştirmek için hapis cezasına çarptırılmak önemlidir.

Reddedenleri destekleyen bir ağ olan Mesarvot ile temasa geçtim. Bir avukat bana her aşamada yardımcı oldu. Liseden sonra gönüllü olarak çalıştığım bir yıl boyunca, gerçekten vicdani retçi olup olmadığıma karar vermekle görevli bir komitenin huzuruna çıkmak zorunda kaldım. İsrail’de bu mahkemeler esas olarak, reddetmenin siyasi ve pasifist nedenleri arasında ayrım yapan askeri generallerden oluşuyor. Benim ve diğer birçok kişi için bunlar iç içe geçmiş durumda.

Askeri üsse çağrıldım. Ergenlik çağındayken bu çok stresliydi: Beni tuzağa düşürmeye ve baltalamaya çalıştılar. Her türlü şiddete karşı kampanya yürüten bir pasifist olduğumu anlattım ve teröristlere ve suçlulara teşekkür etmem gerektiği söylendi; reddetmem ailemi tehlikeye attı. Vicdani gerekçelerle muafiyet talebim reddedildi. Bundan sonra ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Hapse atılabilir, serbest bırakılabilir ve tekrar tekrar askere alınabilirsiniz. Bazıları yıllarca hapiste yattı. Sonuçta muafiyet almadan önce dört kez toplam 87 gün hapis cezasına çarptırıldım. Keyfi bir tutukluluk süresinin ardından ordu, yeterince acı çektiğinize karar veriyor.

Ailemle aramın karmaşık olacağını biliyordum ama içten içe beni her zaman seveceklerini anladım. Bu, buradaki herkesin sahip olmadığı bir ayrıcalık. Duruşum için bana teşekkür eden mesajlar aldım ama yabancılar bana bencil ve aldatıcı olduğumu da söylerdi. Hapishanede iki kez kızlar bana şöyle bağırdılar: “Hain, ölmen lazım.” Ama çoğunlukla diğer tutuklularla ilginç sohbetlerim oldu.

Bu genç seçim tüm hayatım boyunca benimle olacak. Ama yaptığım şeyden gurur duyuyorum. Bazı İsraillilerin düşündüğünün aksine burayı ve halkını derinden önemsediğim için reddettim. Çünkü bazı şeylerin değişebileceğine inanıyorum. Bu savaş şiddetin çözüm olmadığını kanıtlıyor. Barışa giden yolda savaşabileceğinizi düşünmek yanıltıcıdır.

Devam edecek

Kaynak: The Guardian

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org