“Bedelli” haftaya yasalaşıyor: 15 bin liraya 25 gün askerlik

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclis’imize, Plan Bütçe’ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir” dedi.

Bedelli askerlik Meclis’e geliyor… İşte şartları
AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacağını bildirdi. Düzenleme torba yasaya eklenecek. Turan, “Bedelli askerlik teklifi bugün Meclise geliyor. 25 yaş ve 15 bin lira öngörüsüyle hazırlandı. Bedelli gidenler 25 gün askerlik yapacak.” dedi.

17 Temmuz 2018 Salı, 14:12
Bedelli askerlik sonunda çıkıyor. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan , dün Ekim ayını işaret emişti fakat bugün bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin Meclis Başkanlığı’na sunulacağını bildirdi. Düzenleme torba yasaya eklenecek. Turan, ” bedelli askerlik teklifi bugün Meclise geliyor. 25 yaş ve 15 bin lira öngörüsüyle hazırlandı” dedi. bedelli gidenler 25 gün askerlik yapacak.” dedi.

Bülent Turan’ın açıklamaları şöyle:

“Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis’in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. ”

“Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclis’imize, Plan Bütçe’ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir. Biz AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi ihmal ettik ki bunu edelim?”

“Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.”

“Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur.”

“Şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan genel kuruldur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 25 gün askerlik yapma şartı geliyor.”

Bedelli askerlik yasa tasarısının haftaya Meclis’te yasalaşması bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet

**

CHP, elde edilecek kaynağın şehit aileleri için ayrılmasını isterken MHP bedelli kararına destek vereceklerini açıkladı – Cumhuriyet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org