Belçika yargısı, Türkiye’ye silah ihracatını sona erdirme talebini ele aldı

Bu yılın başlarında, Birleşmiş Milletler uzmanlar paneli tarafından hazırlanan bir raporda, Türk A400M’lerinin BM silah ambargosunu ihlal ederek Libya’ya yaptığı 34 uçuş belgelendi.

Belçika mahkemesi Türkiye’ye silah ihracatını sona erdirme iddialarını dinledi

Foto: Brüksel’de Adalet Sarayı önünde eylem yapan aktivistler

22 ARA 2021
Aktivistler, Flaman silah ihracatının nihai kullanımı üzerinde daha iyi kontrol talep ediyor
Bugün bir Belçika sivil mahkemesi, bir STK koalisyonunun Türk hava kuvvetlerine askeri bileşenlerin ihracatını sona erdirme konusundaki argümanlarını dinleyecek. Bu yılın başlarında, Uluslararası Af Örgütü Belçika tarafından desteklenen Vredesactie ve CNAPD, Flaman hükümetine Türk A400M askeri nakliye uçaklarının üretimine katılımı nedeniyle dava açtı. Türkiye bu uçakları bölgedeki çatışmaları körüklemek ve uluslararası silah ambargolarını ihlal etmek için kullanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Belçika tarafından desteklenen STK’lar Vredesactie ve CNAPD, bu yılın başlarında Flaman hükümetine dava açtı. Örgütler, Flaman hükümetinin Türk askeri uçaklarının bileşenlerinin ihracatını durdurmasını istiyor. Savunmaları bugün Belçika İlk Derece Mahkemesi’nde görülecek.

“Flaman hükümeti, uluslararası silah ambargolarını ihlal ettiğine dair kanıtlara rağmen, askeri teknolojinin Türkiye’ye transferine izin vererek Flaman silah ticareti kararnamesini ihlal ediyor. Mahkemenin Flaman hükümetini bu ihracatı durdurmaya zorlayacağını umuyoruz” dedi. kuruluşlar.

2013 yılından bu yana Flaman silah şirketleri Asco Industries, Sabca Limburg ve Du Pont de Nemours, Türk A400M askeri nakliye uçağının motor, kanat ve iniş takımlarının parçalarını tedarik ediyor. Bu uçak, Libya, Suriye ve Azerbaycan’da uluslararası silah ambargolarını ihlal eden silahlı çatışmalara silah ve paralı asker tedarikinde önemli bir rol oynuyor. Bu yılın başlarında, Birleşmiş Milletler uzmanlar paneli tarafından hazırlanan bir raporda, Türk A400M’lerinin BM silah ambargosunu ihlal ederek Libya’ya yaptığı 34 uçuş belgelendi.

Mahkemede protesto
Mahkeme oturumu sırasında toplanan aktivistler Brüksel’deki Adalet Sarayı’nda bir pankart açtı. Çatışma bölgelerine silah ihracatına son verilmesini ve Flaman silah ihracatının nihai kullanımı üzerinde daha sıkı kontroller talep ettiler.

Örgütler, “Flaman hükümeti, çatışmaları körükleyen ve yaşam hakkını tehlikeye atan gerçek son kullanıcıyı bilmeden silah ihraç etmeyi seçiyor” diyor.

Flaman silah endüstrisi esas olarak yüksek teknolojili bileşenler üretiyor. Bu bileşenler öncelikle diğer Avrupa üye devletlerine, daha büyük silah sistemlerine entegre edildikleri Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmektedir. Geçen hafta, 15 Belçikalı sivil toplum kuruluşu, son kullanım kontrollerini acilen iyileştirmesi için Flaman hükümetine açık bir mektup gönderdi.

Mahkeme kararının 2022 başlarında çıkması bekleniyor.

Yazar bilgileri
Vredesactie (Barış Eylemi), çatışmaların şiddet veya şiddet kullanma tehdidi olmaksızın çözüldüğü bir toplum için radikal bir savunma yapan Belçikalı çoğulcu bir harekettir. Vredesactie, tabandan şiddet içermeyen eylemlerin gelişimini destekler ve pasifist bir politika için öneriler formüle eder.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org