Belçikalı şirketler Türkiye’ye silah ambargosunu deldi

Türkiye’ye direkt olarak ihracat yapamayan Flaman şirketleri, parçaları Türkiye’ye göndermek yerine İspanya’daki üretim tesisine teslim etti.

Pazar, Aralık 6, 2020
De Morgen gazetesinde yayınlanan bir habere göre ihracat mevzuatındaki bir boşluktan faydalanan Belçikalı şirketler, Türkiye’ye silah ambargosunu deldi

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu nedeniyle Flaman bölgesinin başkanı Jan Jambon, Türkiye’ye askeri teçhizat ihracat ruhsatlarını dondurmuş ve silah ambargosuna başlamıştı.

Belçika’da yayınlanan De Morgen’da yayınlanan habere göre Flaman şirketleri Türkiye tarafından kullanılan askeri bir uçak olan A400M’nin parçalarını ihraç etmeye devam etti. Şirketler bu parçaları ihraç ederken Jambon’un ambargo kararını NATO işbirliği kapsamında teçhizat sağladıkları gerekçesiyle deldi.

İspanya üzerinden yolladılar

Türkiye’ye direkt olarak ihracat yapamayan Flaman şirketleri, parçaları Türkiye’ye göndermek yerine İspanya’daki üretim tesisine teslim etti. 2013 yılından bu yana Flaman şirketler 86 milyon Euro değerindeki parçayı Türkiye’ye gönderdi.

Vredesactie adlı bir kuruluşun raporuna göre A400M uçağının parçaları Flaman bölgesinin silah ihracatının yüzde 10’unu oluşturuyor. Türkiye’ye kontrolsüz silah ihracatının artık mümkün olmadığını belirten Vredesactie raporunda “Flaman silah ticareti kararnamesi açıktır. Belçika’nın uluslararası yükümlülüklerine ve BM, AB ve AGİT silah ambargolarını uygulama taahhüdüne aykırı ise, savunma ile ilgili materyallerin ihracatı için bir lisans reddedilecektir” hatırlatması yapıldı.

Kaynak: Yeni yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org