Belçikalı savaş karşıtları Suudi silah gemisinin limana yanaşmasını engelledi

1 Şubat Cumartesi günü Suudi silah gemisi “Bahri Yanbu” limana yaklaşırken, elli “vatandaş silah müfettişi” bir kontrol noktası kurdu ve silahları incelemek için kamyonları durdurdu. Geminin Yemen’deki savaşta kullanılmak üzere Suudi Arabistan’a askeri teçhizat taşıdığı biliniyor.

Belçika: aktivistler Suudi silah gemisinin Antwerp’te yanaşmasını başarıyla durdurdu

03 ŞUB 2020
Belçika’daki aktivist, ABD, Kanada ve Avrupa’dan silah taşıyan Suudi gemisinin Antwerp limanına yanaşmasını başarıyla durdurdu.

1 Şubat Cumartesi günü Suudi silah gemisi “Bahri Yanbu” limana yaklaşırken, elli vatandaş silah müfettişi bir kontrol noktası kurdu ve silahları incelemek için kamyonları durdurdu. Silah taşımadığını teyit eden kamyonlara “silahsız kamyon” etiketi verildi ve girmelerine izin verildi. Geminin Yemen’deki savaşta kullanılmak üzere Suudi Arabistan’a askeri teçhizat taşıdığı biliniyor. Anvers’in yanı sıra Bahri Yanbu’nun limanları ziyaret etmesi bekleniyor. Bremerhaven, Almanya; Tilbury Rıhtımı, İngiltere; Cherbourg, Fransa; ve Cenova, İtalya.

Hollandalı medya kaynakları Bahri Yanbu’nun Antwerp’e yanaşmayacağını doğruladı ve Hollandalı yetkililerin kargo eşyalarını gemiden çıkarmakla tehdit ettiği ve hatta geminin limana girmesi durumunda “canavar para cezalarını” ve hatta hapis cezalarını bile tehdit ettiğini söyledi. Şirketin sözcüsü de gemideki yükün Suudi ordusu için olduğunu doğruladı.

Yaklaşık elli vatandaş silah müfettişi, silah kontrolü için Antwerp limanına giden kamyonları kontrol etti. 2018 ve 2019’da, Suudi Arabistan’lı Bahri gemileri hedef olarak 50 tondan fazla patlayıcı ve mühimmat aldı. Bazı gönderilerin gemiye yüklenmesini durdurmak için protestolar ve yasal işlemler de başarılı oldu.

Barış örgütü Vredesactie’den Bram Vranken, “Antwerp limanı Yemen’deki savaşa silah ihracatı için lojistik bir merkez” diyor. “Savaş Suçu Müfettişleri bugün rıhtımlara silah ulaşmayacağından emin oluyorlar”. Vredesactie ayrıca, CNAPD, Ligue des Droits Humains ve Uluslararası Af Örgütü’nün yanı sıra Belçika hükümetine karşı altı ay moratoryum talep ederek Suudi Arabistan’a silah gönderimi talep eden yasal işlemlere başladı. Belçika mahkemeleri talebi reddetti. Valon hükümeti lisanslarını verirken uluslararası insancıl hukuk ihlallerini dikkate almadığı için, 2019 yılında Belçika Conseil d’Etat tarafından birkaç ihracat lisansı zaten iptal edildi. Örgütler şimdi Suudi Arabistan’a yapılan tüm silah ihracatını sona erdirmeye çalışıyor.

“Uluslararası ve Belçika silah ihracat kuralları çok açık. Bunların insan hakları ihlallerinde kullanılması riski varsa, silahlar ihraç edilmemelidir. Hükümetlerimiz Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurmak istemiyorsa, kendimiz yapmaktan başka seçeneğimiz yok. ” diyor Vranken.

Şimdi beşinci yılında Yemen’deki savaşta 100.000’den fazla insan hayatını kaybetti. Suudi deniz ablukasının neden olduğu kıtlık, 17 milyondan fazla insanın hayatını tehlikeye atıyor. BM buna dünyanın en kötü insani krizi diyor. Birleşmiş Milletler’e göre, savaşa katılan tüm aktörler Yemen’deki uluslararası hukuka karşı ciddi ihlaller yaptılar.

Kaynak: WRI

**

İtalya’daki liman işçileri silah taşıyan Suudi gemisine yükleme yapmayı reddetti: “Limanlar savaşa kapalı, göçmenlere açık”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org